Abbasiler, Arap Olmayan Müslümanlara Karşı Nasıl Davranmış Olabilirler?

Bu yazımızda Abbasiler, Arap olmayan Müslümanlara karşı nasıl davranmış olabilirler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Abbasiler dönemi, 750 – 1256 yılları arasında hüküm sürmüş bir İslam devletinin dönemidir. Abbasiler döneminde, ordular Türk kuvvetlerinden oluşmaktaydı. Türk komutanları kaldıkları ve idare ettikleri şehirler de bulunmaktaydı. Abbasiler, Arap olmayan milletlere karşı özgürlükçü ve baskısız olarak davranmış olabilirler.

Abbasiler dönemi, Emeviler dönemine göre daha özgürlükçü geçmiştir. Emeviler de Arap olmayanlara ayrı muameleler yapılmıştır. Abbasiler döneminde ordu kuvvetleri, Türklerden oluşmaktaydı. Türkler, İslam ordularının geniş coğrafyalara yayılıp fetihler gerçekleştirmesinde önemli bir rol oynamışlardır. Abbasiler bu nedenle İslam’ın temsil planın kuvvetlenmesine neden olarak sosyal ilişkilerin gelişmesinde, hukuki ve kanuni olarak insanların beşeri ilişkiler kurmasında önemli bir yere sahip dönemi gerçekleştirmişlerdir.

2 yorum

  1. Abbasiler, Arap olmayan Müslümanlara karşı oldukça pozitif dost canlısı ve hoş görülü davranmışlardır. Aslında pek çok Türk bu davranışları görünce İslamiyet’i kabul etmişlerdir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.