8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Tehditler Karşısında Türkiye Cumhuriyeti Cevapları Top Yayınları 114

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 114 7. Ünite Atatürk’ten Sonra Türkiye İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası Tehditler Karşısında Türkiye Cumhuriyeti Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik bölümünde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin özgürlüğüne ve bağımsızlığına kasteden tehdit unsurlarını öğreneceksiniz.

TEHDİTLER KARŞISINDA TÜRKİYE CUMHURİYETİ

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 114 Cevabı

A. Aşağıda verilen tehdit unsurlarının amaçlarını araştırarak karşılarında yer alan boşluklara yazınız.

Terör

  • Cevap: Terör faaliyetlerinin ve terörizmin en temel amacı Güney Doğu Anadolu Bölgesini Türkiye topraklarından ayrılmasını ve orada Kürdistan adında bir Kürt devletinin kurulmasını sağlamaktır.

Misyonerlik Faaliyetleri

  • Cevap: Misyonerlik faaliyetlerinin temel amacı Müslümanları Hristiyanlık tarafına çekmek olsa da asıl amaçları Türk milli kültürüne zarar vermek ve milli kültürü asimile etmektir.

İrticai Faaliyetler

  • Cevap: İrticai faaliyetlerin temel amacı ülkemizde işleyen çağdaş devlet düzenini yok ederek eski saltanat sistemine ülkemizin geri dönmesini sağlamaktır.

B. Türkiye, terörle mücadeleye yönelik her yıl ortalama ne kadar para harcamaktadır? Araştırınız. Harcanan bu paranın ülke kalkınmasında kullanılması durumunda neler yapılabileceğini aşağıdaki bölüme yazınız.

  • Cevap: Her yıl Türkiye ekonomisinde terörle mücadele için ciddi harcamalar yapılmaktadır. Ay olarak belirli bir rakam olmasa da son 30 yılda terörle mücadeleden savunmak için 1.2 trilyon para harcanmıştır.

5 yorum

  1. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.