8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Soğuk Savaş Dönemi ve Türkiye Cevapları Top Yayınları 110

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 110 7. Ünite Atatürk’ten Sonra İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası Soğuk Savaş Dönemi ve Türkiye Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik kapsamında soğuk savaş döneminde ABD ve SSCB arasındaki çekişmeleri ve bloklaşmaları öğrenerek etkinlikler ile kavrayacaksınız.

SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ VE TÜRKİYE

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 110 Cevabı

İkinci Dünya Savaşı sonrası ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) dünyanın iki büyük gücü hâline geldiler. Farklı ideolojik anlayışlara sahip olan bu iki ülke, diğer dünya devletlerini kendi etkileri altına almak için mücadeleye başladılar. Silahlı mücadeleye dönüşmeyen bu rekabet, “Soğuk Savaş” olarak adlandırıldı.
Avrupa ve Asya kıtaları arasında yer alan, Akdeniz ülkeleri ile Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında geçişi sağlayan boğazlara sahip Türkiye, aynı zamanda zengin bir petrol bölgesi olan Orta Doğu’ya da hâkim bir coğrafyada olduğundan dünya politikasında önemli bir yere sahipti.

Yukarıdaki açıklamayı dikkate alarak İkinci Dünya Savası sonrası değişen ülkeler arası ilişkileri aşağıdaki etkinlik üzerinde değerlendiriniz.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Soğuk Savaş Dönemi’nde ABD Öncülüğünde Kurulan Uluslararası Askerî Örgütlenme: ABD, II. Dünya savaşının ardından SSCB’nin yayılmacı politikasına karşılık çevreleme politikası izleyerek Truman Doktirini ve Marshall Planını uygulamaya başlarken aynı zamanda soğuk savaş döneminde çevreleme politikası izleyen ABD, Batı Bloku’nu kurdu.

SOVYET SOSYALİST CUMHURİYETLER BİRLİĞİ

Soğuk Savaş Dönemi’nde SSCB Öncülüğünde Kurulan Uluslararası Askerî Örgütlenme: Soğuk savaş döneminde yayılmacı bir politika izlerken aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerine karşılık Doğlu Bloku’nu kurmuştur.

İki Ülkenin Rekabetinden Kaynaklanan Soğuk Savaş Dönemi’nin Kapsadığı Süre:

  • Cevap: ABD ile SSCB arasındaki soğuk savaş dönemi 1947 ile 1991 yılları arasında olmuştur.

25 yorum

  1. salla babam salla hepiniz çok öalışkanız diyorsunuz ama burda ne işiniz v ar ben yapamadığım ödevleri burdan yapıyorum
    burada ismim:Bahaddin
    ismim:Bahaddin
    soyad:Yıldıray
    sınıf:8c sınıfında okuyorum şanlıurfa imamhatip ortaokulu

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.