Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Aralık 2017

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Saltanattan Cumhuriyete Doğru Cevapları Top Yayınları 46 47

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 46, 47 4. Ünite Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar Saltanattan Cumhuriyete Doğru Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik kapsamında saltanat sisteminin hangi şartlarda, neden kaldırıldığını ve saltanat sistemi ile cumhuriyet sistemi arasındaki farkları etkinlikler yaparak kavrayacaksınız.

Saltanattan Cumhuriyet’e Doğru

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 46 Cevabı

A. Saltanatın kaldırılmasına zemin hazırlayan gelişmeleri aşağıdaki bölüme yazınız.

 • Cevap: Saltanat Türk devletinde cumhuriyet yönetiminin uygulanmasını engelleyen en büyük engellerden birisiydi. Saltanatın kaldırılması ile monarşi yöntemi de ortadan kalkmış olacaktı. Saltanatın kaldırılmasına zemin hazırlayan en önemli olay; Kurtuluş Savaşının ardından Atatürk’ün Osmanlı monarşi yönetimine ayak uyduramaması ve ulus-devlet anlayışını Türk devletine getirmek istemesi olmuştur.

B. Tek kişi egemenliğine dayalı olan saltanat yönetimi ile cumhuriyet yönetiminin özelliklerini karşılaştırmalı olarak aşağıdaki bölümlere yazınız.

Saltanat (Monarşi) Yönetiminin Özellikleri

 • Cevap: Egemenlik ve ülke yönetimi tek kişinin ya da tek bir ailenin elindedir. Osmanlı Devleti döneminde bu sisteme “Saltanat” adı verilmiştir. Monarşi sisteminde ülke ya da hükümet tek bir kişide olurdu ya da o kişinin ailesi arasında pay edilirdi. Bu sistemde halkın devlet ile ilgili olan hiç bir konuda söz hakkı yoktu. Devletin başındaki kişi ya da aile ne isterse halka sorulmaksızın uygulanırdı.

Cumhuriyet Yönetiminin Özellikleri

 • Cevap: Bugün ülkemizde uygulanan rejim sistemidir. Halkın kendisini yine kendisi yönettiği bu sistemde devlet ile ilgili tüm kararlar oy sistemi ile halka sorulmaktadır. Mecliste her ilden gelen milletvekilleri milleti Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil ederek halkın sesi olmaktadır.

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 47 Cevabı

C. Saltanatın kaldırılmasından önce millî egemenlik anlayışının gerçekleştiğini gösteren gelişmeleri aşağıdaki bölüme yazınız.

 • Cevap: Saltanatın kaldırılmasından önceki son dönemlerde halk üzerinde milli egemenlik düşüncesi hakim olmaya başlamıştır. Şöyle ki; halk devlet kararları üzerinde söz hakkı olmaya ve kararlar vererek tek vücut olarak ülkeyi korumaya ve kalkındırmaya çalışmıştır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Sinem dedi ki:

  Düzgün şeyler yazin ve uzun olsun

 2. Anonim dedi ki:

  Son etkinlik bence de koşa bizim hoca böyle şeylere takıntılı

 3. Ceren dedi ki:

  Son etkinlikte kitapta verilen yere göre çok kısa biraz uzatiesaniz sevinirim🤗🤗🤗🤗🤗🤗

  1. Anonim dedi ki:

   Sana katılıyorumbizim hoca böyle şeylere takıntılı

 4. ARAS dedi ki:

  Bence çok güzel olmuş gayet güzel

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları