Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Aralık 2017

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Dört Şehir ve Atatürk Cevapları Top Yayınları 16

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 16 1. Ünite Bir Kahraman Doğuyor Dört Şehir ve Atatürk Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik bölümünde ulu önder Mustafa Kemal’in hayatına yön veren şehirlerin Mustafa Kemal’i nasıl yönlendirdiğini yorumlayarak öğreneceğiz.

Dört Şehir ve Atatürk

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 16 Cevabı

Aşağıda Mustafa Kemal’in fikir hayatının oluşumuna ve gelişimine etki eden şehirlerden bazılarına ait görseller verilmiştir. Bu şehirlerin hangi özellikleriyle Mustafa Kemal’i etkilediğini ilgili boşluklara yazınız.

Selanik: Mustafa Kemal’in doğduğu ve çocukluk yıllarını geçirdiği kenttir. Selanik’te yaşanan memleket meseleleri ve sorunları Mustafa Kemal’i askerlik mesleğine yöneltmiştir.

Manastır: Askeri İdadide eğitim almak için Manastır’a giden Mustafa Kemal, bu şehirde vatan şairi olan Namık Kemal ile ve Türkçülüğün savunucusu olan Mehmet Emin Yurdakul ile tanışmıştır ve Mustafa Kemal’i etkileyen büyük Fransız düşünürlerinin eserleri ile bu şehirde tanışma fırsatı bulmuştur.

İstnabul: Eğitim amacı ile İstanbul’a gelen Mustafa Kemal, İstanbul’dan Avrupa’daki gelişmeleri kolay bir şekilde takip etmiştir ve mesleğe atılmasına az bir zaman kala mesleğe dair bir çok hazırlığı da İstanbul’da iken yapmıştır. Mustafa Kemal’in İstanbul’da okuduğu eserler sayesinde Mustafa Kemal’in akıl ve bilime dayanan kişiliği oluşmuştur.

Sofya: 1913 senesinde Sofya Askeri Ateşeliği’ne atanan Mustafa Kemal, bu kentte ilk defa Avrupa toplumlarının hayatlarını inceleme fırsatı bulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. duran dmr dedi ki:

  çok iyiymiş baya işime yaradı:))

 2. ANTEPLi dedi ki:

  Keşke resierde olsaydi daha iyi anlatilirdi genede teşekürle

 3. esmanur dedi ki:

  çok güzel bir site ben hep bu siteden dersimi yaparım çok eylenceli v

 4. Serafettin dedi ki:

  Tesekurler yardimcı oldunuz icin

 5. Serafettin dedi ki:

  Tesekurler

 6. Anonim dedi ki:

  İntsanbul ha jsuzjzyjz olsun yinede solun

 7. Anonim dedi ki:

  adı yanlıs olmus

 8. Elif dedi ki:

  İyi bir yayın hayırlı uğurlu olsun çok faydalı

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları