Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

6. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Ay Şairi Cevapları Başak Yayınları 275 276 277

6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Başak Yayınları Sayfa 275, 276, 277 6. Tema Ay Şairi Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik metninde bir sanat eseri olan şiiri etkinlikler ile inceleyerek hem eğlenip hem de öğreneceksiniz.

AY ŞİİRİ

1. ETKİNLİK

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 275 Cevabı

Şimdi düşünelim! Demek ki şairliğe giden yol, “hayal gücü gelişmiş”, “duyarlı” ve “duygulu” olmaktan geçiyor. Bunun nedeni ne olabilir? Açıklayalım.

  • Cevap: Çünkü şairler şiirlerini hayal güçlerine dayanarak kaleme alırlar.

2. ETKİNLİK

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 276 Cevabı

Okuduğumuzu anladık mı? Okuduğumuz şiirden yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayalım.

Şiirde geçen hayal gücüne dayalı olaylar nelerdir?

  • Cevap: Güvercinin buluta konması, bulutun roket olması, uçurtmaların dans etmesi, aydede’nin dişlerini göstere göstere gülmesi.

Şiirdeki çocuğun sıra arkadaşı neyi fark etmiş olabilir ki; arkadaşına “Sen büyüyünce şair olursun.” demiştir?

  • Cevap: Çocuğun hayal kurması ve aydedenin güldüğünü söylemesi üzerine arkadaşı çocuğa “Sen büyüyünce şair olursun” demiş.

Şiirdeki çocuğun da sorduğu gibi, neden şairler Aydede’nin güldüğünü, düşlerin uçtuğunu görebilirler de, diğer insanlar göremezler? Açıklayabilir misiniz?

  • Cevap: Şairler, diğer insanlara göre daha duygusal ve daha hayalperest insanlardır. Dolayısıyla da şiir yazma yeteneği olan şairler, çevreye daha farklı bakarlar ve böylece hayal güçleri daha geniş ve yaratıcı olur.

Sizin de gördüklerinizi, hayal ettiklerinizi diğer insanlara anlatamadığınız; kendinizi farklı hissettiğiniz zamanlar oldu mu? Böyle zamanlarda ne hissettiniz? Anlatır mısınız?

  • Cevap: Hayallere daldığım zamanlarda sadece kendi içime kapanıp hayal kurdum. Hayallerimi çok aşırı bir şekilde düşündüğümde kimseye söyleme ve anlatma gereği duymadım.

3. ETKİNLİK

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 277 Cevabı

Boşlukları zamirlerle (adıllarla) dolduralım.Boşlukları zamirlerle (adıllarla) dolduralım. Aşağıdaki metinde boş bırakılan yerleri (“fare” sözcüğünü kastederek) “o”, “ona”, “onu” zamirleriyle dolduralım.

  • Cevap:

Bir Hint masalına göre, kediden korktuğu için devamlı endişe içinde yaşayan bir fare vardı. Büyücünün biri ona acıdı ve onu bir kediye dönüştürdü. Ama kedi olduğu için mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya başladı. Büyücü de onu bir kaplana dönüştürdü. Kaplan olan fare, sevineceği yerde avcıdan korkmaya başlayınca büyücü şöyle dedi: “Anladım ki korkuyu yenen cüsse değil, yürektir!”

Fark ettik mi! Yazılı ya da sözlü metinlerimizde, sözü edilen varlıkları anmak için yer yer zamirleri kullanıyoruz.

4. ETKİNLİK

Şiiri tamamlayalım.Aşağıda Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Var” adlı şiiri bulunuyor. Şiiri okuyalım ve bu şiire bir dörtlük ekleyelim!

Dörtlük çalışmalarım

  • Cevap

Ağaçlar yemyeşil
Rengarenk meyveleri var
Her biri ay güzel
Hepsinin ayrı bir tadı var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Çok yardımınız dokundu teşekkür ederim

Yorum Yaz

e okul