23 Nisanın Anlam ve Önemi ile İlgili Yazı

23 nisanın anlam ve önemi ile ilgili şiir, 23 nisanın anlam ve önemi ile ilgili yazı

23 Nisan’ın ülkemizde ve dünyadaki pek çok ülkede anlamı büyüktür. Kurtuluş Savaşının yapıldığı yıllarda meclisin açıldığı günü Atatürk çocuklara armağan etmiştir. Bu günün tam olarak ası 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. Ülkemizde bugün çocuklara ait olduğu için okullar ve resmi kurumlar da tatil edilmiştir. Aynı zamanda Türkiye ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de 23 Nisan günü resmi tatil olarak kabul edilmiştir.

Çocukların da resmi olarak kabul edilmiş bir günü olmasını isteyen Atatürk 1927 yılında bu günü Çocuk Bayramı olarak ilan etmiş ve çocuklara armağan etmiştir. Bu tarihten önceki 23 Nisan günler 23 Nisan Milli Bayramı olarak kutlanmıştır. 1927’den bugüne kadar da çocukların olan bugün yine çocuklar tarafından kutlanmıştır.

Aslında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak son adını 1980 darbesi döneminde alan bayramda çetin Kurtuluş Savaşı sırasında ailelerini kaybeden acılı çocukların gönlünün hoş tutulması ve teselli bulmaları amaçlanmıştır. Çocuklar 23 Nisanı kutlarken gösteriler, şiirler, oyunlar ile eğlenir ve hoşça vakit geçirirler, 23 Nisan’da sınıflarını süslerler.

23 Nisanın Anlam ve Önemi ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

5 yorum

  1. ben kutlamalarda 23 Nisanın Anlamı ve Önemi ile İlgili Yazı okuyacağım öğretmen kendiniz bulun dedi internetten bakacakmış sonra onay verirse okuyacağız umarım bunu beğenir teşekkürler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.