Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ağustos 2017

2018 LYS Tarih Konuları ve Soru Dağılımı

Ortaöğretim mezunlarının lisans alanında yerleştirme sınavlarından yeterli puanı ve başarılı sıralaması elde etmeleriyle kayıt sürecinin başlaması tercihlerin yapılmasıyla hareketlenir. 2018 lys konuları ösym tarafından açıklandı. LYS tercihleri, üniversite bölümü seçmek gibi basit görünse de kişinin hayatını doğrudan etkileyecek bir karar olduğu için üzerinde dikkatle durulmaktadır.

Lisans yerleştirmede dört yıllık bölümler, kişiye hayatının geri kalan kısmının şekillenmesi olarak dönmektedir. Bu nedenle seçilmesi gereken bölüm çok önceden bilinmeli ve o bölüm için akademik ve kültürel çalışmalar sınava hazırlıkla birlikte sürdürülmelidir. Böylece üniversite hayatı dört yıl itibariyle daha anlaşılır ve kolay geçecek, kişinin hayata adapte olmasını daha hızlı sağlayacaktır. 2018 lys soru sayıları nasıl ne zaman belli olacak.

Üniversitelerin kurumsal yapısı, sosyal ve kültürel hizmetler sunmaktadır. Konaklama, sağlık hizmetleri, sosyal hizmetler birçok üniversite tarafından karşılanmaktadır. Birçok üniversitenin yurt tesisi, apart hizmetleri de bulunmaktadır. Okula yakın olması, yol zahmeti ve masrafının olmaması gibi kriterler burada çok önemlidir.

Şehiriçinde ya da şehir dışında okuyan bir öğrenci için okulun konaklama yerine olan mesafesi çok önemlidir. Çünkü bahar ve güz dönemlerinden oluşan bir yıllık planlar, vize ve final haftalarının yedi haftalık periyotlar sonunda gerçekleşmesiyle ya çok soğuk havalara ya da çok sıcak havalara denk gelebilir. Okuduğunuz şehirle ilgili olarak biraz değişiklik gösterse de konaklama yerinin yakınlığı derse devam ve sınavlara odaklanma açısından oldukça önemlidir.

2018 LYS Tarih Konuları Neler Olacak

 1. Tarih Bilimi
 1. Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar
 1. İlk Türk Devletleri
 1. İslam Tarihi ve Uygarlığı
 1. Türk-İslam Devletleri
 1. Türkiye Tarihi
 1. Beylikten Devlete (1300-1453)
 1. Dünya Gücü: Osmanlı Devleti (1453-1600)
 1. Arayış Yılları (17. Yüzyıl)
 1. Avrupa ve Osmanlı Devleti (18. Yüzyıl)
 1. En Uzun Yüzyıl (1800-1922)
 1. 1881’den 1919’a Mustafa Kemal
 1. Milli Mücadele’nin Hazırlık Dönemi
 1. Kurtuluş Savaşı’nda Cepheler
 1. Türk İnkılabı
 1. Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri
 1. Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası
 1. Atatürk’ün Ölümü
 1. Yüzyılın Başlarında Dünya
 1. İkinci Dünya Savaşı
 1. Soğuk Savaş Dönemi
 1. Yumuşama Dönemi ve Sonrası
 1. Küreselleşen Dünya
 1. Türklerde Devlet Teşkilatı
 1. Türklerde Toplum Yapısı
 1. Türklerde Hukuk
 1. Türklerde Ekonomi
 1. Türklerde Eğitim
 1. Türklerde Sanat

2018 LYS Tarih Konuları, yukarıda belirttiğimiz şekilde olacaktır. 2018 tarih lys konuları ösym tarafından belirlendi. Öğrencilerin bu konular arasından eksik oldukları noktaları tamamlamaları sonucunda, sınavdan alacakları başarı ortalaması da yükselebilecektir.

2018 LYS Tarih Konuları Hakkında Soru ve Yorumlarınızı Hemen Aşağıdan Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları