Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mart 2018

2018 İmam Maaşları (Ocak Temmuz )

2018 Ocak dönemi zamlı memur maaşları açıklandı. Bu kapsamda İmamların de 2018 yılı itibariyle ne kadar maaş alacakları açıklandı. İmam Ne Kadar Maaş Alıyor , 2018 Temmuz Ayı İmam Maaşları

Memur aylıklarının katsayıları, 0,27’lik yüzde enflasyon artışı ile brüt 175 ve net 123,62 lira ocak zam miktarına uygun olarak tekrar düzenlendi.

 

RECEP DEMİR / İBRAHİM YILMAZ

2018 Memur maaşları katsayıları, yüzde 1,71’lik enflasyon farkı ve yüzde 3’lük Temmuz zammına göre yeniden belirlendi.

AA muhabirinin Maliye Bakanlığından edindiği bilgiye göre, en düşük memur maaşı 2 bin 97 liradan 2 bin 191 liraya yükseldi.

Söz konusu düzenlemenin ardından aile ve çocuk yardımı almak kaydıyla müsteşar maaşı, 8 bin 94 liradan 8 bin 462 liraya, genel müdür maaşı ise 7 bin 104 liradan 7 bin 426 liraya çıktı.

12’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan hizmetlinin Ocak’ta 2 bin 118 lira olan maaşı Temmuz’da 2 bin 212 liraya, 13’üncü derecenin 3’üncü kademesinden maaş alan devlet memurunun Ocak ayında 2 bin 255 lira olan aylık maaşı ise 2 bin 356 liraya yükseldi.

Buna göre, hizmetli maaşındaki artış yüzde 4,43, 13’üncü derecenin 3’üncü kademesinden maaş alan memurun maaşındaki artış da yüzde 4,47 oldu.

7’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan bir öğretmenin Ocak ayında 2 bin 565 lira olan maaşı 116 lira yükselerek 2 bin 681 liraya, 8’inci derecenin 1’inci kademesindeki maaş alan bir polis memurunun 3 bin 28 lira olan maaşı da 137 lira artışla 3 bin 165 liraya çıktı.

Böylece 7’nci derecenin 1’inci kademesindeki öğretmenin maaşı ile 8’inci derecenin 1’inci kademesindeki polisin maaşı yüzde 4,52 arttı.

Bu arada Kamu İktisadi Teşebbüsünde (KİT) sözleşmeli personel ücret tavanı da 4 bin 547,83 liraya yükseltildi.

Yüzde 4,76’lık zamma göre yeni imam maaşları 2018 Temmuz

Devlet memurları ve sözleşmeliler, 15 Temmuz’da zamlı maaşlarını alacak. Kamu çalışanlarına 14 günlük de zam farkı verilecek.

“Memur ve emeklimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz”

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar memuru, emekliyi enflasyona ezdirmediğini, bundan sonra da ezdirmeyeceğini bildirdi.

Şimşek, söz konusu enflasyon farkının bütçeye getireceği maliyetin ise 2 milyar 330 milyon lira olduğunu kaydetti.

Memurların 2018 yılı Ocak ayında aldıkları maaş ile 2018 Temmuz ayında alacakları maaş şöyle:

Bu çerçevede söz konusu rakamlar içerisinde;Tablodaki ücretlere, bölgesel ödemeler ile ek ders ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler hariç, aile ve çocuk yardımı ödeneği ile vekalet ücreti dahildir. Aile yardımı ödeneği hesabında eşi çalışmayan ve 2 çocuklu (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alınmıştır.

– Avukatların kazandıkları davalar nedeniyle 2018 yılı Ocak ayı itibarıyla 869 lira, Temmuz ayı itibarıyla 910 liraya kadar alabilecekleri vekalet ücreti,

– Eş için, 2018 yılı Ocak ayı itibarıyla 169 lira, Temmuz ayı itibarıyla 177 lira tutarında aile yardımı ödeneği,

– 0-6 yaş grubu çocuklar için 2018 yılı Ocak ayı itibarıyla 39,65 lira, Temmuz ayı itibarıyla 41,54 lira tutarında, diğer yaş gruplarında yer alan çocuklar için Ocak ayı itibarıyla 19,83 lira, Temmuz ayı itibarıyla 20,77 lira tutarında aile yardımı ödeneği ile aile yardımı ödeneğine bağlı olarak 45,06 lira asgari geçim indirim tutarı yer almaktadır.

2018 İmam Maaşları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

derszamani.net – 2018

İmamların Aldıkları Maaşları Yeterli Buluyor musunuz ? Aşağıdan Anında Yorumlarınızı Yazabilirsiniz ..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Dikkat ! dedi ki:

  Kardeşlerim alım laf atmak küçük düşürmek insanı dinden çıkarır bu sebepten bu gibi boş lakırdılar edip imanımız pahasına burda boşa vakit geçirmeyelim

 2. Kemal dedi ki:

  İmamlar kadar başınıza taş düşsün ne istiyorsunuz sağ da sol da açık saçık gezen plajlarda bikinili boy gösterenler değil de imamlar yüzünden başımıza taş yağıyor öyle mi tühh diyorum başka birşey demiyorum vicdansız haysiyetsizler

 3. emre dedi ki:

  yok sadece bu meslekte yorum var..

 4. AHMET dedi ki:

  Bana bakın bu mamlara laf atanlar benim 5000tl maaşım 55000tl pirimim vardı.Bu işi bırakıp İMAM lık yapıyorum.iş toptan altın işiydi.herşey para değil şu üçgünlük dünyada.Ben Rasülüllahın mihrabını,minberini,kürsüsünü çok seviyorum ve emanettir biz müslumanlara 20 yıllık görevliyim bir vaktim eksik değil buna önce Rabbim şahid sonra görev yaptığım yerler.Ben din görevlisi değil din gönüllüsüyüm.Şunuda söyleyeyim imamlık sizin bildiğiniz gibi kolay bir meslek değil.Otelcilikte çalıştım resepsiyon-sanayide,altında çiftçilik vb .Görevine son derece bağımlı çok kardeşimiz var onların hakkını ihlal ediyorsunuz.

  1. duyarlı biri dedi ki:

   benim verdiğim vergiden imamın cebine giren her kuruş zehir zıkkım olsun.

   1. Anonim dedi ki:

    Sen geberip gittiğin papaz gelip senin pamuğunu tıksın bu duyarlı

 5. mehdi dedi ki:

  Yorumları fazla okumadım ama klavye Mücahid liği gogibi bi durum boşa yorulmayn bu yazılarn bi faydası yok zarardan başka

 6. Anonim dedi ki:

  Daha fazla almalılar helal olsun

 7. samet dedi ki:

  İmamlar 5000 tl alsinlar isterim . Daha iyi hizmet etsinler

 8. Anonim dedi ki:

  bu ülkeyi imamlar yönetiyor

 9. Anti imam dedi ki:

  İki – üç bin lira için ahiretini satmak ! Bu işi para karşılığında yapmakta Milyonda bir şüphe dahi olsa yakinen iman etmiş bir mümin bu işi nasıl yapabilir?

  1. M. Ibrahim dedi ki:

   Bu imam ailesi çoluk çocuğu yok mu para senden mi isteyecek yoksa dilensin mi?!!bide alimler günah olmadığıni söylemişler…

   1. Anonim dedi ki:

    tabi her seyin bedeli var askeri ücret 8 saat zor calisip 1500 aliyor imamlar sicak yerde 3000 almak Allahin adaletine de sihimaz vizdana sihimaz bana kimse adaletden hak hukukdan bayis etmesin

    1. Anonim dedi ki:

     Oda15 senedini okumaya veriyor kardeş

    2. Imamınkızıı dedi ki:

     Bır imam çocuğu olarak söylüyorum 20 yıldır babam doguda bu ısı yapıyor ve hıcte öyle dedugın gıbı rahat etmıyoruz yerı gelıyor böyle cahılce laflar ısıtıyoruz yerı gelıyor köy yerınde yıkık dokuk evlere kısımızı gecırıyıruz ve daha neler neler tabı sıze davulun sesı uzaktan hosgelıyor

     1. Ömerin ADALETİ dedi ki:

      Vay be yıkık dökük ev dediğin beş kuruş vermeden oturduğun yattığı ev. Ekmek elden su gölden derler ya hani sanırım imamlara söylenmemiş ama tıpa tıp uyuyor yattığı yerden para kazananlardan. Ülkede en büyük emeği veren, ayrım yapmaksızın her kese gece gündüz demeden canini disine takip öğretmenin aldığı maaşa bakın bi. 26 yaşımdayım 30-40bin liralık arabayı zar zor alırken benden iki yas büyük imam arkadaşlar passatlarla geziyor.

   2. duyarlı biri dedi ki:

    imamların maaşını camiiye gidenler versin…..benim verdiğim vergiden ödenen her kuruş zehir zıkkım olsun…

  2. Anonim dedi ki:

   adam görevini yapıyor o zaman sen işini gücünü bırak kardeşim kalk git beş vakit namaz kıldır camiinin işlerini yap temizliğini yap.

  3. Mustafa dedi ki:

   Boş konuşma Allah için imamların da ailesi çocuğu hayatı yokmu.. Bilmediğin bişey hakkında konuşma

 10. Anti imam dedi ki:

  Soru: namaz yoktur diyen bir mürtedin namazını kim kıldırır el cevap cami “ imamları “

 11. Anti imam dedi ki:

  “cami imamları“ iki- üç bin liraya ahiretini satan cehlül mürekkepler

 12. Yazık dedi ki:

  Bir fitneci, arkadaşlar bakın birbirine insanları nasıl düşüryor
  Yazmayın yorum falan, fitneci leri sevindirmeyin

 13. Anonim dedi ki:

  imamlar hakkında bu kadar atıp tutan siz kendinize bakın ne kadar adam gibi adamsınız.

 14. Emir Ali dedi ki:

  Hoca Efendiler,
  Aldığınız maaşlar vs ler beni ilgilendirmez.
  Ancak sizler imam değil Hoca yada vaizsiniz . İmam nedir derecesi nedir Kuran – Kerim’de zaten açıklanmış. Kendinizi imam deyipte o makama kendinizi eş-ortak koşmayın. İmam nedir Merak eden de Kuran-ı Kerim’deki açıklamaları okuyabilir. Yapmayın Hocalar.

  1. Anonim dedi ki:

   Değerli kardeşim. Herkes böyle Kuranı kendine göre torumlarsa işimiz var. Birşeyin hem sözlük hemde ıstılah manası vardır. İmam kelimesi emame kökündendir. Önde olan ön vs vs demek. Camiye has bir ıstılah diyebiliriz. Örneğin bu sayfanın imamı admin. Bu gibi birşey.

 15. Anonim dedi ki:

  Ahbenim güzel vatanımın değerli insanları güzel kardeşlerim güzel analarımız sevgili babalarımız

  1. Anonim dedi ki:

   imamların çoğu işi bıraksa namaz kılmaz en çok torpil adam kayırma diyanette olur imamlar para vermesen mevlüt okumaz hemen tamamı sigara içer kumar oynayanını da gördüm.

   1. katip çelebi dedi ki:

    Seven güzel görür.bardağin dolu tarafından bakar sevmeyen senin gibi görür.imamı seven imamül enbiyayı sever. Dini diyaneti sever.bu din bu diyanet bizim beğenmiyorsan çok çaliş imam ol müftü ol sen orda ol dosdoğru ol.veya razi ol.

    1. Anonim dedi ki:

     Tebrik ediyorum sizi bu çok atıp tutanlar öldükleri zaman önce imamların önüne gelicek ler namazını imamlar kildiricak göz dikmişler imam maaslarina o zaman sende çalış imam ol sen de al o maaşı çok kolay madem imam da insan tabii yaptığı şeyin karşılığını alicak aç mi kal icak konuşmak için konusmayin

   2. Dokuzuncu köydeki adam dedi ki:

    Allahtan kork tövbe et. İmamlardan helallik al. Bir kaç kişinin kusurunu bir guruba mal etme. Tamamı sigara içer iftirana ne diyim. Ya sen müslüman değilsin, yada din düşmanısın.

   3. Anonim dedi ki:

    çok doğru

   4. mete dedi ki:

    camur atmayi kotulemeyi ne kadar seviyorsunuz. ne biliyorsun namaz kilmayacagini…

   5. Anonim dedi ki:

    Eski imam
    Mesela ben öyle imamlığı bıraktım ne namaz ne niyaz günde 3 paket sigara içiyorum kumara yeni yeni alışmaya çalışiyorum torpil dersen her türlü her yıl kurum değişiyorum çok fena torpilim var elimde ankaraya bir telefon ortalık karışıyor hemen beş on kurum beni arıyor ne olur ne olur bizle çalışın diye

   6. ysmn dedi ki:

    çok haklısın

   7. Anonim dedi ki:

    Anonim işte bilmediğin seyler var bi kere mevlüt değil mevlit mevlit ićin fiyat söylenir ama kur”anı kerim olunca fiyat söylenmez beni bir defa birisi mevlit’e çağırdı param yok hocam dedi tek kelime söyledim canın sağ olsun çamur atma kendi işine bak

 16. Tolgahan dedi ki:

  Yazık hepinize yazık yiyin birbirinizi diyicem ama tövbe
  Allah akıl fikir edep ahlak ilim ihsan etsin hepimize “Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allâh’a ait olmasın. O, her birinin (dünyada) duracakları yeri de, (öldükten sonra) emâneten konulacakları yeri de bilir…” (Hûd, 6)

 17. Allahkulu dedi ki:

  Kim imam nerde Türkiye’de ki hiç kimse imam falan değil sadece siyonizmin ve paranin usagidir. Imamlık yeminini okuyon sadece. Google ye yazın imamlık yemini görün.. Allah’ı kitabı töbe haşa bir kenara bırakıp taguta sarilmislar resmen… Demokrasiye Atatürk ilkelerine Bilmem Türk milliyetciligine falan filan . Bu nasıl bir yemin Allahım yarabbim… mümin küfre götürür…Ben o imamlarin sözde imamlarin yeminini okudum cuma ya bile gitmedim… Allahın huzuruna bu kişilerle çıkmaya utanıyorum… Allah akıl fikir versin imamlık istiyorsanız oturun evinizde 2 3 çocuğa kuranı kerim öğretin yeterlidir… Innil hükmü ilallah(hüküm ve hakimiyet yanlizzca Allahindir)

  1. Eyyüp dedi ki:

   Kardeş imamlar senin arkalarında namaz kılmana hasret değiller nasıl bı yemin okudun bilmiyorum yanlız ben imamlığa başladığımda hiç bı yemin falan etmedim diğer imamlarında ettiğini zannetmiyorum öyle bı yemini sen etmiyosan imamlarında yüzde doksanı etmez

   1. Anonim dedi ki:

    Yemin mi?
    O da ne ola ki?

  2. Dokuzuncu köydeki adam dedi ki:

   Allah kulu. Allahtan kork.

  3. Emre dedi ki:

   Imamlar başlangıçta dedigıniz gibi o yemini etmesi evet gerekiyor sebebi ise memurluk icabıdır malum ulke laik ve devlet memurlarının tamamı bu yemini ettiği gibi imamlarada bu yemini ettiriyorlar ama altını çizerek söylüyorum bende imamlığa başlarken bu yemini etmedim zaten çoğu müftü bu yemini formalite görüyor ettirmiyor bu yemini zorla ettirseler bile eminim hiç bir imam gönülden baýıla bayıla etmez bu yemini kalp önemli kardeşim kalp

 18. Esrar ben dedi ki:

  Hafızlığı net geliri ne kadar bilginiz varmı kardeşlerim

  1. Allahkulu dedi ki:

   Ya bi git maasmis Allah için okuyun ve okutun para nedir yahu… Ben öyle bir hoca görürsem ben her ay elimden gelen yardımı yaparım… yok ev araba istiyorum diyorsanız… Kusura bakmayın o verecegimi de alırım sizden. hz İsa as örnek alın bir ibrigi ve taştan bir yastığı vardı… Ey hafizlar…. ve imamlar maaş maaş diyeceginize uyutup halinize ağlayın belki affeder Allahım…. o merhamet edendir affedicidir elhamdülillah……

 19. Aynur dedi ki:

  Ben yeterli bulmuyorum hiç bir ek geliri yok öğretmenler ek ders ,sınav görevlisi ,dahada var ve maaşları 5000 tl geçiyor .Çocukları öğretmen çocuğu diye bir evden 4 çocuğun okulda başarısız olup öğretmen çocuğu diye sınavdan diğer çocuklardan düşük almasına rağmen burs alıyorlar.Diğer memurlara niye bu haklar tanınmıyor.İmamlara maaşlarına laf edenler itfaiyede çalışan yangına çağrıldığında deposu boş olan sürekli oturan bu itfaiyecilere niye bişey demezler.

  1. Adalet arayan dedi ki:

   Imamlar Mevlid okuyarak maaşlarından fazla ek gelir kazanıyorlar. Fakat Mevlid okumak zorunda değiller vatandaş isterse okur karşılığını alır. Ha dinimizce dogrumu onuda imamlsr daha iyi bilir.

   1. hafiz oflu dedi ki:

    Arkadas bende imamim ama mevlit yerine kuran okur ucret alnam ihtiyacli kisilere vermelerini oneririm

 20. Davut dedi ki:

  ARABİSTAN DA BİLE İMAM LAR MEMUR KADAR MAAS ALMAZ . AMA BİZDE İSE ASGARİ UCRETLİ 1400 . AMA İMAM HATİPLİ MEZUN 3000 TL ALİR . :) . FİZİGE KİMYA YA GEREK YOKKİ UFLESİN HER SEY OLUR

  1. Guvel dedi ki:

   İmam 657 ye tâbi bir devlet memuru. Diyanet kurumu ve imamlar olmasa şayet ortadogudaki gibi seni sırf kiligindan dolayı öldürecek insanlarla dolup taşardı Türkiye. Şükret ki imamlar var.

   1. Allahkulu dedi ki:

    Sen imamlarin yeminini duyarsan bunları diyecek misin şayet ben dinledim ve böyle bir rezalet olamaz dedim ve halen de şoktayım… Allahım biz kimlerin arkasından namaz kılıyoruz Diyorum çünkü bu yeminle namaz kildiranin namazı da kabul olmaz. Resmen dinimizi bir kenara koyup siyonizmin koyduğu inanca tapiyorlar Allah ıslah etsin ve doğru yola iletsin tüm mümin kardeşlerime Allah akıl fikir versin.. Ben şahsen o yemini duyduktan sonra cuma ya bile gitmedim gitmem de…. Resmen taguta inanıyorlar ve ona göre yemin ediyor sayın hoca imamlar yazık çokkk yazik…….

    1. hafiz oflu dedi ki:

     Bende imamim ama bahsettigin yeminde neyinnesi imamlik hipokratlik mi ki yemini var

    2. hafiz oflu dedi ki:

     Imam namaz kildirdigi icin maas almiyor tum zamanini caminin orda geciriyor haftada bir gun terk edebiliyor ustelik deger memurlarin hepsi yaz tatili hftalik 2 guntatil yapabilirken imam yapamiyor yillik 20 gun sadece haa bazi istisna imamlar var ona bidicem yok ama kurunun yanina yas yan masin

    3. Cemo dedi ki:

     Oğlum imamlar olmasa pezevenk baban öldüğünde götüne kim şey yapacak düzgün kınuş piç kurusu

  2. hafiz oflu dedi ki:

   Salliyorsun bn hafizim imamlik yapiyorum 2 cocuk sahibiyim 2750 tl aile yardimiyla bukadar aliyorum ustelik sen ve seningibi dusunen vatandaslar gencligini top oynama gezme pesinde gecirirken biz medreselerde diz curuttuk

   1. muş lu dedi ki:

    helâl olsun inşallah hocam

  3. Seyma dedi ki:

   Bilmeden konusmak kolay. Benim babam imam oyle sizin dusundugunuz gibi okuyup uflemek yok rusvet ve hak dışı para zaten istemeyiz haliyle yok. Ne var derseniz haftada 1 gun izin var, bayramlarda ilk gun gorev yapma zorunlulugu nedeniyle bayrami geç yaşama zorunlulugu var. Cuma günleri ne olursa olsun izin yok mesela babam benim mezuniyetime gelemedi cuma günü oldugu icin. Ust uste 4 5 gun izin alsan camiye bayramdan bayrama gelen insanlarin hic düşünmeden bilmeden nerde bu hoca diye soylenmelerini isitmek var. Daha saysam yazarim ama buyuk ihtimalle anlamazsiniz ya da anlamak istemezsiniz. He bu arada ben burda babam ve babam gibi görevini duzgun yapanlarin hakkini savunuyorum. Yoksa bende biliyorum maasini alip sabah namazlarina usenip kalkmayan sahtekarlar da var. Onlar gibilerin aldigi her kuruş haram zaten onunde sonunda yanlisligin bedelini oderler. Biraz daha duyarli olmaniz, isini hakkiyla yapanlari da goz ardi etmemeniz dilegiyle.

 21. islam dedi ki:

  İmamliga bu kadar mı düşmansiniz be onlar olmasa pardonda .

 22. Yusuf dedi ki:

  Arkadaşlar şöyle bir ülkede yaşıyoruz asgari maaş 1.700 mesela kim milyoner olmak ister adamlar 5 dakikada 7.500 tl kazanıyorlar asgari maaş daki biri 5 ay çalışsa o parayı alıyor hak yiyorlar

 23. yurtların sefil çocuğu imam dedi ki:

  arkadaşlar tartışmak güzel ancak kikmse kimsenin kalbini kırmasın LÜTFEN bende imamım askeri ücret 3000 olsun polislerimizin maaşları biraz daha güzelleşsin tabiki isterim insanlar mutlu olsun güzel ülkemin güzel insanlarına SELAMLAR

  1. emrah dedi ki:

   ulan akp alahınıda imamlarınada al git bu diyarlardan tuvalete gitmek günahtır dense bu dinciler wc gitmez altına yapar toplumun ahlakı dinle olmaz bilimle okuyarak olur milleti dinle sömürmekten başka işiniz yok bu topraklarda ölünce yatacak yeriniz yok lan sizin kabul edin

   1. hafiz oflu dedi ki:

    Yazikki sen dinin nedemek oldugunu dahi bilmiyorsun bilimden bahsediyorsun cahillikten kurtul ondansonra gel hem uc bes hokkabaz imam musveddesi kisilerin sozuyle butun imamlara laf etmenin geregi yok

   2. Imam dedi ki:

    Sen din ile ilmin ne demek oldugunu bilmezmisin be gafil.biz nereye gidelim vatanimizdan sen gtmek istersen ananida all git .anladin mi. Bubu ulke musluman turklerindir.

 24. Anonim dedi ki:

  şakir bugün üniversite de gençlere soru soruyor spiker bugün ALLAH için ne yaptın sorusuna öğrencilerin hepsinden farklı ve şok edici cevaplar çıktı gimi ALLAH için bira içtim biri zina ettim biri obüştum ve diğeri alınmayan bis kelimeler dedi İşte görüyorsunuz laik Kemalist dinsizlerin bu ülkede yetiştirleri gençlere bakın yazıklar olsun böyle gençlere NE ALLAHI NE PEYGAMBERİMİ NEDE KITABIMIZI tanıyorlar böyle gençleri yetiştiren dinsiz kâfirlere lanet olsun amin

  1. Merhaba dedi ki:

   Kafir devletin kafir imamları

   1. esma dedi ki:

    Ya geri senden iyi kafirmi olur dinsiz imamlari bu sekilde zemmediyorsun…

   2. İsimsiz dedi ki:

    Hiç camiye gitmeyen de konuşuyor Sen hiç merak etme kimin kafir olup olmadiğını allah teala görüyor

   3. Cemo dedi ki:

    Kafir senin baban deyyus

   4. Maraşlı dedi ki:

    Sen merak etme kimin kâfir olduğunu şüphesizki allah senden daha iyi bilir.. devleti imamları beğenmiyorsun ama yarın bir gün öldüğün zmaan o leşin musalla taşına gelir.söyle akrabalarına senin leşini meyhanelerden,pavyonlardan kaldırsınlar

   5. imam hatipli dedi ki:

    eğer o kişide öyle özellik yok ise o attığun iftira başına gelmeden ölmezsin

  2. Tufan giresun dedi ki:

   Bira içenden, zina edenden bana ne. Benim vergilerimden maaş alan adamın günde 4 saat çalışıp 2 bin liradan fazla maaş alması beni ilgilendirir.

 25. Ramazan dedi ki:

  Kardeşlerim bu İslamiyet herkesin üzerine farz değil mi ?niye insanlarlar bunu meslek haline getirip para alıyor..

  1. Sezer dedi ki:

   eeee kardeş bir düşün bakalım adam gidip 8-10 saat çalışıp 1-2 bin lira maaş alacağına islamdan iki hikaye söylüyor 100 binleri götürüyor hangisi nefse tatlı gelir sence tabi ki fazla para değil mi ? gerçek islam alimlerine lafım olmaz

   1. Ali mengeç dedi ki:

    İslamiyet’i hükümler hikaye değildir. Vakadır, hakikattir.

  2. Ali dedi ki:

   Kardes bildiginin paylasmakta farzi kifayedir ogretmenler neden maas alıyor

  3. hafiz oflu dedi ki:

   Ozaman cenazeni neden kendiniz yikayip defnetmiyorda camiye getirip imamin basina musallat edersiniz

 26. sanane dedi ki:

  Günümüz turkyesinde tekkeler cemaatler hacilar hocalar Cübbeli ahmetler var ise bunun sucu devletin kurumu olan Diyanet islerinin ve buna bagli calisan insanlarin suçu. Çünkü bu tip cemaatlerin olmasina izin veren sistem devletin diyanetinin ve hocalarinin camide namaz kildirmaktan ve cenaze yikamaktan baska bir becerisi olmadigini gostermektedir.toplum gunumuzde dinini tam ogrenmis degil bu sahislarin degil devletin kurumunun kabahati.turkiyede en genis ag diyanette olmasina ragmen bu iside hoca lari ile eline yüzüne bulastirmis olup din adina bilgisiz toplum la yol almaktadir.ondan sonra devriye soytari cubbbeli haci hocalar girmekte olup bunlarda milleti dinden sogutmaktadir.avrupaya gelen hocalarin cogu para icin geliyor turkiye maasi+2000euro avrupa maasi ev beleş +Mevlüt vs haric
  4 yil gorevde kaliyor ne verdi topluma hic bir sey daha sabah namazina kalkmiyor.daha be nediyeyim

  1. Ahmet dedi ki:

   Senin beğenmediğin o cübbeliler tarikatlar vs bu toplumu ayakta tutuyor yoksa senin gibi zıt cahillere kalsaydı bu toplum daha beter olurdu 15 Temmuz da beğenmediğin o insanlar sokaktaydı Çan’ını ortaya koydu cemaatlere tarikatlara çalmakla bindiğin dalı kesiyorsun haberin yok

   1. Anonim dedi ki:

    Darbeyi yapan hoca feto cemaat deyilmiydi yani?

    1. Muharrem dedi ki:

     Onlar cemaat değil , terör örgütü dur . Bu zamana kadar bunun bilinmemesi halkın suçu değildir

     1. Anonim dedi ki:

      Kandırıldık de bi gülüyüm

  2. hafiz oflu dedi ki:

   Arkafas birkac imam musveddesi karsisinda butun imamlari nediye hedef aliyorsunuz

 27. hasan dedi ki:

  millet vekilleri 21 bin tl alıyor imamların maaşına takılmak niye? Ben o camiyi temizlemekle sadece içini değil tuvaletinide dahil temizlemkle hükümlüyüm cenaze yıkamak kolay gözükmesin size. ne insanlar geliyor küçüğü büyüğü çocuğu kolay değil. namaz kıldırıp parasını almıoruz biz öğreniyoruz öğretiyoruz uyguluyoruz örnek oluyoruz. çoğu imam maaş için yapıyor diyosunuz gidin bunu onlara söyleyin bütün mesleklerde sadece parasına bakıp işini yapmayan insanlar var. imamlara takılmak neden? Allah sizi ıslah etsin…

 28. Ali ihsan dedi ki:

  İmam var işini sever imam var haftada bir cuma akşamı
  Yasin okumaz cami lojmanınada yani cami bahçesinde
  Oturur izinli hindiye camiye gelmez kürsüye çıkar dürüstlük
  Ve kül hakkı anlatır.

 29. hasan solmaz dedi ki:

  Osmanlı döneminde ne imamlar varmış. tekbir alırken kabe yi görürlermiş. ahhhh eski imamlar ah.

  1. fatihv dedi ki:

   Onların arkasında da gerçek müslümanlar varmış .

 30. Adil dedi ki:

  Fakir bir peygamberin dinini anlatıp karşılığında para alanlar, arlanmadan üste çıkanlar, azarlayanlar, yazıklar olsun sizlere. Polis kardeşimiz şikayetinde haklıdır.

  1. İmam dedi ki:

   Peki bu işe gönül verenler dini anlatmak için mesai harcayanlar taşmı yesin kardeş bi açıklık getir bu hususa bizleride aydınlat sana zahmet

   1. Tufan BALIM dedi ki:

    1300 tl asgari ücretle karda ve yağmur altında 8 saat 10 saat mermer fabrikasında suyun içinde çalışan akrabam var akşam eve geldimi neredyse ayaklarını sobanın içine sokası geliyor o insan taş kırığı yemiyosa sen hiç yemezsin merak etme Allah her kulunu rızkıyla yaratır.
    Başta peygamber efendimiz hz.muhammed s.a.v olmak üzere arkasından gelen 12 imamların makamında oturan birisinin taş mı yiyelim demesi ne acı hem bu işe gönül vermekten bahsedip hemde mesai yapıyoruz diyosun gönül vermek fethi seki gibi olur… Karşılık beklemeden gönül verilir. Aslında size falan kızmıyorum şahsınıza değil söylemlerim; çünkü siz imam da değilsiniz sizin adınız: Bu işi parayla yapan din görevlileri ‘dir. İmamlık bambaşka bi şeydir neyse daha fazla uzatmıcam sen de bi daha hem iki bin 3 bin maaş alıpta internet köşelerine taş kırığımı yiyecez yazma bidaha tamam mı —MEMUR BEY— .

    1. nuri dedi ki:

     Tufan bey sizi kutluyorum bu yazınızdan dolayı çok isabet

    2. Abdullah dedi ki:

     Peki mermerci kardeşinde okuyup egitim alsaymış oda imam olsaymış elindenmi almışlar egitim hakkini bu bir ikincisi şehitleri kendi egona kiskancligina alet etme ama sana şöyle cevap vereyim güvenlik gücleri kardeslerimiz hayrina gönüllumu beş kuruş para almadanmi calisiyor senin mantikla gidersek onlarda savaşmak icin para aliyor deyip yaptiklari işin onem ve ehemmiyetini ve fedakarliklarini bir cirpirda silip atmamiz lazim üçüncüsü bir insan bu vatan millet icin hem halisane hizmet edip gönlünü ortaya koyup hemde maişetini bu yolla temin edemezmi ederse bu vatana millete hizmet etmiş olmazmı gönlünü koymuş olmazmi dördüncüsü islam devletinde hazreti peygamberin bile ödeneği vardı istersen kurani kerim enfal suresine bak cahil herif buda sana kapak olsun maaşı cok gördüğün imamdan sana bir öğreti olsun

     1. Yıldırım dedi ki:

      Bu ne kibir, hayırdır.senden degil imam bu kafayla hicbir bok olmaz

     2. fikir dedi ki:

      Helal olsun kardeşim

     3. Beden eğitimi dedi ki:

      İmam haklı . Haddinizi bilin,
      Çok biliyorlarsa önce camiye gelsinler . Bir iş yapıyorsan geçim kaynağın olacak tabi .
      Siz dini anlatın Allah yanınızda olur . Böyle zihniyetleri boşverin .
      İmamlara laf atacaklarına . Dini yerle bir eden Atatürk’e laf atsınlar !

    3. Savaş Demir dedi ki:

     2 bin değil de asgari ücret almaları lazım.

     1. Cemo dedi ki:

      Allah sizin gibi düşünen kardeşlerimi korusun

     2. hafiz oflu dedi ki:

      Ozaman 7 .24 caminin yanin da degil sadece 8 saat durur sonra alir basini gider haftada 1 gun degilde 2 gun gelmez tatil yapar

     3. Anonim dedi ki:

      Savaş demir öğretmen ve doktorlar da asgari ücret alsınlar

    4. Cemo dedi ki:

     Terbiyeli ol namus yoksunu

    5. Anonim dedi ki:

     Sizde beyin yok galiba Ada’m diyelimki evli colugu çocuğu var tüm gününe imamligına adamış bu Ada’m ne yicek be icicek havadan para yagmasını felanmı beklesin para icin yapıolarmıs lafları falan yazık size ya

    6. hafiz oflu dedi ki:

     Evet haklisin ama kacirdigin bi konu var senin akrabam dedegin cocuklugunu gule oynaya gecirir ken biz medresede dizcuruttuk allah kolaylik versin

  2. Kamil dedi ki:

   Kafadan sıkma bilgin varsa konuş alim yada sus adam sansınlar

 31. Mehmet dedi ki:

  Yeterli değil imam ve muezzinlerin maaşı en az4500tl olması gerekiyor

  1. MehmetaliAdınız ... dedi ki:

   imamlara bir kuruş bile verilmemeli… imamlığı meslek olarak gören şarlatanların yüzünden milletin ve ümmetin ne haller aldığı ortada dır.. elhamdulillah müslümanım da!

   1. Faruk adl dedi ki:

    Zoruna mi gidiyor hemşerim!! Çalış sende imam ol ondan sonra konuşs!

    1. Anonim dedi ki:

     kesinlikle öle yani bu ne demek askeri ücret alsınlar bilmem farkında mısınız ama okuyan para alıyor bu devirde dini para ile satmak değil bu nasıl algılıyor sunuz siz bunları…o ne demek dini para ile mi satıyorlar yazık günah ya

   2. ebabil dedi ki:

    Sen ne diyorsun arlanmaz imamlara senin gibiler maas vermiyor devlet veriyor yinede diliniz uzun imamin kaç amiri var aldiqini hesaplayan var emrinin altinda goren var bu adamda gecinmek zorunda 1 camiye is yaptiracaqi zaman eliniz cebinize gitmiyor imamin ihtiyacinimi saqlicaksiniz maas verilmeseydi calissaydi bile imam namaz vakti nerdeydin dersiniz siz vicdansizlar bir yerin hizmetlisi var maas alir imamda kendine verilen caminin hizmetlisidir ve orda hep bulunmak zorunda diye maas alir sen hic tuvalet yikadinmi Allah muhtac etmesin imamlari sizlere 1 vakit olmasa dedikodu edersiniz diliniz uzun

    1. ARLANMIŞŞŞAdınız ... dedi ki:

     doğru söyledin maaşını devlet veriyor gazinodan kerhaneden eğlence yerinden içkiden aldığı vergi ile yani haram olan bir işden para alıp sana veriyor sende koyun gibi sorgulamadan yiyorsun afiyet olsunn

     1. Anonim dedi ki:

      Ya boş boş konuşmayın adamın Canını sıkmayın hemşerim sen ne işle meşgulsün de bakıyım

     2. Cemo dedi ki:

      Karekter sahibi değilsiniz

    2. Ali dedi ki:

     Hangi imam hela yıkıyo şimdi

     1. Cemo dedi ki:

      Baban mı yıkıyo Ali

   3. hafiz oflu dedi ki:

    Nicin sadece imamlar memurolupta gorevine gitmeyen yuzlerce adam var salbasi almasi git gez millet vekilleri neyapiyolarki kavaga yapmaktanbaska bide yalan soylemek 20 bin tl aliyorlar imamin 10 katini aliyo bidefa hak etmiyorlar kimse gormez bizim millet imama alerjisi olan tek millet ama ensonunda imamin eline duser vekilide basi bos olanida

   4. Kazım Karabekir dedi ki:

    Memetali komiksin.. yada çok mal sin …adamlar tüm gün camiye bağlı biyere gidemiyor nasıl geçimini temin edebilir. ..

  2. Anonim dedi ki:

   Sen o 4500 maasi al…. Daha fazla mi yatacaksn. Lan size asgari ucret bile vermiceksin. Yazik yazik maas icin namaz kildiriyosunuz. Haram.

 32. krizalid dedi ki:

  İmam köyde ise lojmana para vermiyor. Fazladan yaptığı işlere para alıyor (ölü yıkama, sela okuma, mevlit okuma vs) 9 günlük bayramlarda ek para alıyorlar. Haftafa 11-12 saat çalışıyorlar ve senede aldıkları iznin haddi hesabı yok. Polisler şu anda haftada 70 saate yakın çalışıyorlar ve aldıkları ek bir para yok. Aldığımız izin 20 gün onu almak için de en az 2-3 defa gitmen lazım. İznin hepsini de vermiyorlar. Uzun lafın kısası imamlarla hemen hemen aynı parayı alıyoruz. Polisliğin nasıl zor ve meşakkatli bir iş olduğunu anlatmama gerek yok sanırsam? Ben imamların parası kesilsin demiyorum ancak bu kadar zor çalışma şart ve saatleriyle çalışan Polislerin imamlardan çok daha fazla alması kanaatindeyim. Eminim bu yorumunu okuyup isyan edecek imamlar olacaktır. Ancak Allah aşkına sadece 1 dakikalığına kendinizi bizim yerimize koyun ve ondan sonra konuşun.

  1. mizan dedi ki:

   krizalid kardeş doğrusu bilip bilmeden imamlar hakkında ileri geri atmışsın , seni görende sanacak ki imamlarla birlikle ölü yıkıyorsun,onlarla birlikte görev yapıyorsun ,yapma bunları …benim maaşım 2001 de 240 dolardı ve benim ek iş yapmadan geçinme şansım yoktu ,o zamanlar aldığım maaş ancak ev kirası kadardı …ALLAH c.c. Recep Tayyib ERDOĞAN’dan razı olsun bizi huriye muhtaç olmaktan kurtardı .ben o zamanlar bu maaşa neden razı oldum biliyormusun ? , bana o zamanlar 3-5 katı maaş verenler oldu ,ama gitmedim, çünkü bu meslek PEYGAMBER mesleğiydi …sana yazacak daha çok şeylerim vardı ama gerek yok ,çünkü kendi kendine yine yorumlar yapıp ileri konuşacaksın …imamların maaşlarıyla uğraşacağına kendinle uğraş kardeş …selam ve duayla ..

  2. kardeş dedi ki:

   o zaman imam ol be kardeşim

  3. hafiz oflu dedi ki:

   Arkadas bende imamim senin bahsettigin fazla parayi ben niye gormedim kaldiki bazi imamlar aliyosa hepsi birdegil iftira ediyosun ne mevlutten alirim nede cenazeden kur an okuyarak para talep eden imami birak o onun vebalini odeyemez

 33. Muhammed mahir el daregözini dedi ki:

  Bugün islam ümmetinin tek derdi olmalı oda Allah’ın ipine sımsıkı sarılmak olmalıdır. olmak zorundadır. çünkü tek kurtuluş yolu budur.

 34. Muhammed mahir el daregözini dedi ki:

  Ümmetin derdi bitmişti tek sıkıntı maaş kalmıştı değil mi.!? yazık bize. islam ümmeti parçalandı her tarafta kan, katliam varken sizin tartıştığınız şeye bak. müslümanların tek derdi kalmıştı oda ne kadar maaş aldığıdır. Ooof of

 35. la edri dedi ki:

  Bana gore burada tepkiler imamlarin kendilerine degil temsil keyfiyyetine yapiliyor isinin hakkini kim verirse o sevilir bu gun diyanet camiasi buyuk bir camia tabiki elestirilecek fakat bu camia benimde gordugum kadariyla kendini elestirmeye kapali…..

 36. mehmet dedi ki:

  Doktorluk insan hayatı kurtarır. Öğretmenlik insanın gelecegini kurtarır. Ve bu iki sınıfın faydası geçici dünya içindir.
  Ve kimse de çıkıp doktor, öğretmen sen neden para alıyorsun hizmetin karşılığı? Çünkü bunlar insanlık için gerekli sağlık ve bilgi gereksinimleridir. İnsan birinin sağlığını veya gelecegini kurtardığı için para alır mı? Derse doktora veya öğretmene nekadar saçma olur.

  İmamın görevi kişinin ebedi olan ahiretini kurtarmaya sebeb olmaktır. İmam 5 vakit camide kalır. Caminin ihtiyaçlarını giderir. Ölenin cenaze işlemleri ile ilgilenir. Nikahlarını kıyar. Mevlitlerini okur. Çocuklara din hizmeti verir. İnsanların manevi sıkıntılarını giderir.

  İmama Sen bunları niye gönüllü yapmıyosun sorusunu sormak yukarıdaki doktor veya öğretmene bu soruyu sormak kadar saçma olur. Ozaman sen gel kendini geliştir dini konularda ve git bir camiye sürekli orada kal ve başka bir işte de çalışmadan yukarıda saydığım bu hizmetleri yerine getir. Ama bir ücret de almayacaksın.

 37. serdar karadenız dedi ki:

  islamiyette ruhban sınıfı yoktur Allah ın gönderdiği son dinde ruhban sınıfı yoktur Allah ın son gönderdiği kitapta ruhban sınıfı yoktur öyleyse bu adamlar benim vergilerimden neden maaş alırlar bana hizmet vermiyorlarki.Hangi dine hangi inanca hangi toplum kesmine hizmet ediyorlarsa maaşlarını onlar ödesin bugün ülkemizde bir sürü din var inanç var onları din görevlileride böyle ballı maaş alıyorlar mı ya da onların ibadethanelerinden de binlercesi var mı etrafta tabiki hayır o yüzden bence din kişiye özel hizmettir hizmeti alan bedelini ödesin…Birde şu konu var ki sokaktan gecen adama namaz kılarsan sana 100 lıra vericem desem sonrada insanlara sorsam bu adam namaz sevabı kazandımı dıye yok derler mümkün değil parayla yapılan ibadet ibadet değildir ama birilerine al şu 2000-3000 herneyse işte al şu parayı namaz kıl ve kıldır deyınce onlar ne hıkmetse bu sevabı kazanmış oluyor kımseden de ses cıkmıyor parayla ibadet de oluyor maşallah

  1. ibrahim dedi ki:

   ruhbanlık la ne alakası var. ayrıca bu ülkenin yüzde 99 müslüman senin gibi yüzde 1 lik kesim için merak etme imamlardan daha fazla para alıyorlar. ayrıca imam lar bu parayı namaz kıldırdıkları için almış olmuyorlar. 5 vakit camide bulunmak zorunda oldukları bu yüzden başka işte çalışamadıkları için veriliyor. ha imamın görevi namaz kıldırmak da değil sadece. o mahallenin bir nevi öğretmeni olması gerekir. sadece din konusunda değil elinden ne geliyorsa yapması gerekir bu da devletin veya diyanetin sorunu değil imamın sorumsuzluğudur

  2. Niyazi dedi ki:

   Çok anlamsız ve boş tartışmalar içerisindesiniz.bende bir imam hatibim ve Camiye tek başıma bakıyorum. Ve ben maaşımı caminin ve bağlı olduğu ücretsiz tuvaletlerin ve etrafınin temizliğinden alıyorum.bütün bunları yaparkende günlük en az9 saat çalışıyorum. Haricinde Allah rızası için namaz kılıyoruz hep beraber. İlaveten siz polis akademisi okumuş polis olmuşsunuz ben 9 yıl sabah namazından yatsıya kadar diz çöküp medrese eğitimi aldım ve sonuç olarak ikimizde uygun görevlerdeyiz. Aslında nasip olsada camiye temizlikçi tuvalete bakıcı alsalarda bende aslı görevimi mahalledeki bütün işyerlerini ve evleri dolaşarak İslami anlatabilsem.

 38. Cahit dedi ki:

  İmamlara kafayı takmayın.İmamlar maaş almasın diyenler gelsinler bedava imamlık yapsınlar.Hariçten gazel okumak kolay.O zaman öğretmenler ve diğer bütün görevlilerde almasınlar.Böyle konuşanlar muhakkak deveyi havuduyla götürenlerdir.İmamlar maaş almasınlar da dilensinler mi?

 39. Canan dedi ki:

  Yazık valla yazık memurlar ve cami hocaları aynı parayı alıyor

  1. Seckin dedi ki:

   Memurda insan imamda hanim efendi,
   Memurun rusvet yiyenine lafiniz yok anladigim kadariyla bence vicdan muhasebesi yapilinca imamlarda memurlarda denetlesin hak eden alsin demek gerekmez mi?
   Sizin inanciniz nedir bilemem lakin inanciniz ne olursa olsun vicdaniniz yoksa bir hicsiniz,
   Bir daireye gittiginiz zaman yuzunuze bakmayan memur kadar imanla insanlara yardim etmeyip riyakarlik eden imamda ayni kefededir,
   Yuzunuze bakip sizin isinizi halletmeye cani gonulden calisan memurla Allah rizasi icin size manevi destek verip sorulariniza cvp veren imam icinde kazandigi helaldir,
   Allah kibirden korusun!nicin imamlari begenemediniz acaba kendinize bir sorun?

  2. Faruk dedi ki:

   İmamın evi yok lojmanı varsa oturur yoksa kira verir. Çoğu gurbette napsın 7 24 camide görev yerini terk edemediğimiz günler bi hayli fazla. Bu adam başka herhangi bir işte de çalışamıyor ne yapalım şimdi biz hanım abla sen bi akıl ver de onu yapalım bizim de bir hayatımız var çoluk çocuk var bakmamız gereken. Sen hiç cenaze yıkadın mı? Ömründe bi kez babasını yıkamayan adamın babasını yıkıyoruz taharet aldırıyoruz kolay mı bunu yapmak? Allah rızası sen gel yıka vallahi vericem parasını?

 40. Erdem dedi ki:

  Bu imamların çoğu para için yapıyo bu mesleği bi ay maaş almasınlar camiye gitmezler

  1. İmam-Hatip dedi ki:

   Allah Hidayet versin bir insan imamın maaşını neden düsünur ve çok görür. bir tane çalışana bir ay maaş almasa asi olur .imalara konuşan bu insan hayatta ýaşamına şükretmez mi bana gün verdin soluk almam için gün verdin demez mi imam derki Rabbim yapılan ibadeti bu bu cemaatin yüzü suyu hürmetine kabul et diye dua eder imanı olmayana ağır gelirNamaz. Bilmezki iyi insanlar yüzü suyu hürmetine Allah kullarına Rahmet eder Allah Rahman sıfatıyla canlılara Rahim sıfatıyla ahirette iman edenlere muamele eder Umarım imanla gitmek nasip olur insanlara merhamet etki Allah ta sana rahmet etsin bu kini nefreti anlamak zor yine dua olsun umarım Mevlam az da olsa iman vere Amin

  2. Şakir dedi ki:

   Erdem ne kadar fuzuli kargo susuyorsun yaw imamlar maaş almasın camiye gitmezler sende calistigin yerde bir ay maaş vermesinlerr isyan edersin isyan bursa giciklik için konuşulmaz yada laf için Allah rızası için konusacaksin durust olucaksin

  3. Niyazi dedi ki:

   Hadi be sen ve senin gibiler ücretsizmi çalışıyorsunuz. Götü boklu taharetsiz herif seni

  4. Anonim dedi ki:

   Sen imamlik maasi almiyosun ya gidipte 1 ay olsun imamlik yaptin mi?yada camiye gittin mi cok merak ettim.

 41. emin dedi ki:

  Eminimki imami sorgulayanlar belki bir vakit namazlariini bile camide kilmiyorlar. Belkide hic namaz kilmiyorlar. Ben imamim bana da ayni sekilde takilan oluyor. Kimler takiliyor biliyormusunuz namaz kilmiyorlar.
  Bende kapak olsun diye cevabi yapistiriyorum
  ALLAH ilim sahiplerini ustun kilmistir. Sen de okusaydin da…. susuyor. Ve haklisin diyor

  1. soner dedi ki:

   ilim sahiplerini üstün kılmıştır diyo ilim sahibi olan parayı bulacak demiyo senin bu lafı kendi çıkarına çekmenede kur an onlar kitap yüklü eşşeklerdir diyo hatırla şuara suresinin 180 inci ayetine de bakarsan peygamber yaptığı hizmete para istemiyo sen kim oluyosunda bide vergilerini çaldığınız adama cvp ı yapıştırdım diyebiliyosun be haysiyetsiz

   1. Barış dedi ki:

    Düşüncesiz, çocuksu, bazen de art niyetli yorumlar için ne denir tam kestiremedim ama empati yapamayan mongollara benim sözüm..; Ulan got kafalılar.! En dinsizin bile cenazesi imamın önüne gelir, bir ömür boyu küfrettiğiniz imamlar olmasa cenazeniz ortada kalır. Ne kilise kabul eder ne havra..! Düşüncesiz geri zekâlılar.!! tabii ki İslâm da ruhbanlık yok… iyi de Müslümanlar ‘ın da bir temsil makamı olmalı değil mi.? Aynı düşünceye sahip beş on kisi bir araya gelip bir dernek kuracak, bir birlik oluşturacak, Müslüman ise bir araya gelemeyecek ve içlerinden bir sorumlu istihdam edemeyecek .! Tabiiki bu suistimal edilebilecek bir konu ve devlet kontrolüne denetimine ihtiyaç var.. Diyanet bu anlamda gerekli bir kurum. İmamlar hurafelerden arındırılmış bir dini anlayışı, vahyin penceresinden bakarak halka sundukları müddetçe var olmalılar.! Namaz kıldırma memuru olmamalı imamlar..! Toplumsal barışa, egitim ve öğretim faaliyetlerine katkı sağlayan, örnek bir yaşam modeli sunabilen ve adeta bir öğretmen gibi insanlara ilim ve irfan ve yüksek medeniyet yollarını gosterebilen, donanımlı insanlar olmalı imamlar..! İşte bu niyetlerle oluşturulmuş kurumsal yapı içindeki imam-önder pozisyonu hâlâ bazı geri kafalıları rahatsız ediyorsa, buna diyecek sözüm yok benim..!

    1. mete dedi ki:

     bravo kardesim

Yorum Yaz

e okul