Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2017

2017 YGS Yorumları Sorular Zor mu Kolay mı Olacak?

2017 YGS Yorumları Sorular Zor mu Kolay mı Olacak?

2017 YGS maratonu bugün sona erdi. Yüz binlerce üniversite adayı ÖSYM tarafından bugün yapılan 2017 YGS sınavında sorulan sorulara cevap verdi. Sınavdan çıkan adaylara sorduğumuzda  2017 YGS nasıl geçti diye sorduğumuzda aşağıdaki gibi yorumlar geldi.

2017 YGS Yorumları, YGS sınav yorumları, ygs soruları zor muydu kolay mıydı nasıldı?

 

Sizce 2017 YGS Soruları Zor mu Kolay mı Olacak? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

36625965_ygs

İşte alanlara göre 2017 YGS değerlendirmesi

YGS Türkçe

YGS sorularına bakıldığında;

Uğur Hazırlık Türkçe Bölüm Başkanı İbrahim Yıldırım: “Öğrencilerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda, 2015 YGS Türkçe soruları diğer yıllardan çok farklı çıkmamıştır. Soru dağılımı, diğer yıllardaki gibi gözükmektedir. 8 Dil Bilgisi sorusu, 2 Söz Grubunun Anlamı sorusu, 3 Anlatım Yöntemleri sorusu ve kalanların paragraf sorusu biçiminde dağıldığı edindiğimiz bilgidir. Diğer yıllardan farklı olarak, bir metne bağlı iki soru biçiminde hazırlanan 2 adet soru olduğu da aldığımız bilgiler arasındadır. Anlatım Bozukluğu sorusu bu yıl çıkmamış. Paragraf sorularında kesinlemeli soruların çokça olduğu öğrencilerimiz tarafından belirtilmiştir. Uğur Hazırlık’ta olan öğrencilerimiz girdikleri deneme sınavlarında sorulan sorulardan farklı sorularla karşılaşmadıklarını beyan etmişlerdir. Öğrenciler soruların dilinin açık olduğunu, soruları anladıklarını ifade ettiler.” dedi.

YGS Kimya

Kimya Bölüm Başkanı Bedrettin Boyacıgil: “Sınava giren öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre, Kimya sorularının beklenen konulardan yapılabilir düzeyde ve müfredata uygun olduğu anlaşılmaktadır. Doğru yayınlarla disiplinli bir şekilde hazırlanan öğrencilerin bu sınavda çok başarılı olduklarına inanıyorum. Artık YGS bitti. Daha kapsamlı müfredata sahip olan LYS Kimya sınavı hazırlıklarına hiç vakit kaybetmeden, kaldığınız yerden devam etmenizi öneriyorum” dedi.

YGS Tarih

Tarih Bölüm Başkanı Ercan Türköz: “2015 YGS’ye giren öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre, sınavda 15 Tarih sorusu sorulmuştur. 9. Sorudan sonrası T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile ilgilidir. Yapılan sınavda, müfredat örtüşmesi tam olarak gerçekleşmiştir. Sorular, beklenildiği gibi paragraf ve paragrafın yorumlanması şeklinde olmuştur. Edindiğimiz bilgilere göre, 2 adet soru bilgi sorusudur. 9., 10. Ve 11. Sınıflarda gösterilen konularla soruların örtüştüğü görülmüştür.” dedi.

YGS Felsefe

Felsefe Grubu Bölüm Başkanı Gülay Ataç: “Öğrencilerimizden aldığımız duyumlara göre, sınavda “Estetik” ünitesi haricinde tüm ünitelerden soru gelmiştir. Sorular müfredata uygunluk göstermektedir. Sorular, okuduğunu anlama, kavram bilgisi ve analiz gücünü ölçmeye yöneliktir. YGS mantığından farklı olarak, seçeneklerinde doğrudan kavramlar olan sorular sorularak ayırt edici kılınmaya çalışılmıştır.” dedi.

YGS Fizik

Fizik Bölüm Başkanı Ergun Bulşu: “Sınava giren öğrencilerimizden gelen bilgilere göre 2015 YGS’de, Fizik soruları beklenen konulara uygun olarak sorulmuştur. Matematiksel işlemlere fazla girilmeden, kavramlar ön plana çıkarılarak, yargı içeren sorulara ağırlık verilmiştir.” dedi.

YGS Biyoloji

Biyoloji Bölüm Başkanı A. Mete Kizir: “Öğrencilerimizden edindiğimiz geri bildirim doğrultusunda, Biyoloji sorularının MEB kazanımlarına uygun olduğu ve Biyoloji soruları karşısında zorlanmadıkları anlaşılmıştır. 2015 YGS’de öğrencilerimizden, Biyoloji sorularının, geçmiş yıllardaki sınavlarda sorulan soru tiplerine benzer olduğu ve alışık oldukları soru tipleri ile karşılaştıkları bilgisi alınmıştır. Tüm müfredatı eksiksiz şekilde tarayan, programlı ve disiplinli bir şekilde çalışan yine sağlıklı ve eksiksiz yayınları kullanan öğrencilerin, başarılı oldukları aşikardır. LYS’de tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar dilerim” dedi.

YGS Matematik

Matematik Bölüm Başkanı Adil Kurt: “Öğrencilerden aldığımız bilgilere göre, Matematik soruları önceki yıllara göre daha zor, Geometri ise daha kolay sorulmuştur. Özellikle Matematik soruları, doğru okumayı ve matematiksel yorum yapmayı amaçlamış olup işlem yoğunluğu geçmiş yıllara göre daha fazla olan ve zaman kaybettiren bir sınav olduğu bilgisini de öğrencilerimizden almış bulunmaktayız. Geometri’de ise sorular, temel bilgilere dayalı olup basit çizimlerle çözülebilen sorular sorulduğu ifade edilmiştir.” dedi.

YGS Coğrafya

Coğrafya Bölüm Başkanı Davut Gürler: “Sınav sonrasında öğrencilerimizden aldığımız bilgilere göre, Coğrafya soruları, önceki yıllarda olduğu gibi 9. ve 10. Sınıf müfredatına uygun hazırlanmıştır. Sorular, bilgi birikimi, yorum gücü gerektiren türdendir. Her sene olduğu gibi, öğrencilerimizden harita okuma becerisi de istenmiştir. Öğrencilerimizin vakit geçirmeden LYS hazırlıklarına devam etmelerini öneririm. ” dedi.

Üniversiteye girişin ilk adımı olarak bilinen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart 2015 Pazar günü yapıldı. 2 milyon 86 bin 87 öğrenciye; Türkçe, Temel Matematik, Fen ve Sosyal Bilimler olmak üzere 4 ayrı testten oluşan toplam 160 soru yöneltildi. Her testte 40 soru yer aldı. YGS’de 6 farklı puan türünden 140 ve üzerinde puan almaya hak kazanan adaylar YGS’nin ilk barajını geçmiş olacak. Bu öğrenciler açıköğretim ve önlisans programlarını tercih etme hakkına sahip olacak. 140 barajını geçemeyenler eğer mesleki ve teknik lise mezunu değilse tercih yapamayacak.

Sizce 2017 YGS Soruları Zor mu Olacak Kolay mı? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. zeynep dedi ki:

  zordu tarih çok şaçmaydı felsefede

 2. şehmüslüm dedi ki:

  çalışan için kolaydı

 3. Derya deniz dedi ki:

  Ben ağrı fen lisesinden sınav zorladı biraz ama emeğinin karşılığını alacağıma inaniyrm ilk senemdi biraz stres heyecan vardi ama Allah’ın izniyle olacak diş hekimliği istiyrm

 4. cafer dedi ki:

  ygs 5 puanım okul puanıyla birlikte 384 oluyor okul öncesi nereler gelir?

 5. Göktürk dedi ki:

  Merhaba. Sitenizden tanıtım yazısı almak istiyorum. Mail adresinden önüş yapabilir misiniz?

 6. Mervee dedi ki:

  2009 ist. Bahcesehir uni. Ingilizce isletme okumaya basladim hala devam ediyor. Duyduguma gore 2009 daki puanimla baska uni. De baska bolumleri tercih edilebiliyormus dogru mudur??

 7. ofb dedi ki:

  sınavda fen de bıkac soru dıkkat ıstıyodu ama genel olarak sınav normal duzeydeydı

 8. ayşeçkr dedi ki:

  Bence Türkçe çok zordu 34 soru yaptım. Bir buçuk saat uğraştım. Sosyal 26 soru matematik kolaydı ama sürem yetmedi. İlahiyat istiyorum ama bu sonuçla şırnakı bile kazanamam. Seneye hazırlanıcam galiba ben. Allah lys de yardımcımız olsun. Bu sene Türkçe zorduuuuuu

 9. Adfh dedi ki:

  Böyle basit bi sınav yoktu 140 net garanti

 10. Sertan Sarıkaya dedi ki:

  hepsi yalan söylüyor , 2014 YGS MATEMATİĞİ bi önceki 2013 YGS Matematiğe göre çok kolaydı /// ben AÖL mezunuyum , sınavda 40 net yaptım

 11. alper dedi ki:

  arkadaşlar ben gaziantep fen lisesine gidiyorum ygs de ortalama 140 net civarı bekliyorum sınav çalışana kolaydı bana görede denemerle göre çok çok kolay geçti hatta sınavda kalkıp oynayacaktımm hedefim ege üni.tıp fak. kesin kazanıyorum.ben rahatım sizde çalışıp çabalasaydınız sizde benim gibi olurdunuz.

  1. tugce dedi ki:

   madem bu kadar ıyı gectı olasılıklı soruyu ne yaptın boncuklu soru

  2. efa dedi ki:

   Beni gecememissin ben 150 net bekliyorrum insallah

 12. hakan dedi ki:

  aynen öyle fenden çok yanlış geldi özelikle fizikten inanmadım fizik soruları çok düşürücümüydo yoksa yanlışmıydı sorular bilmiyoru yanlış zorularda vardı ama ösym açıklamadı soruları ordaki yanlış sorularda ösym kar kaldı hakkım varsa haram olsun ösym ye

 13. Hümeyra dedi ki:

  Ben gelen sonucun da doğru olduğunu düşünmüyorum, fenden o kadar yanlış yapmış olamam. sorular yayınlanmadı ama az çok bi tahmimiz vardı. aynı şeyden şikayetçi olan arkadaşlarım çok. matematik gereksiz uğraştırıcıydı bütün süremi aldı. türkçe kolaydı fen fena değildi ama sonuca inanamadım.

 14. fatih dedi ki:

  cevaplarsanız sevinirim ygs sonuçlarını sadece ben mi bilebirim yoksa okullar dershaneler bu sonuçlara erişebilir mi ?

 15. tülay dedi ki:

  matematiğim çok iyidir benim sınavlarda 35 üstü yapardım sadece 30 soru işaretleyebildim Türkçe çok da zor değildi 2012 daha kazıktı sosyal zordu ama inşallah kimse yapamamıştır da sıralamamız artar :/

 16. Kübra dedi ki:

  Arkadaşlar türkçe gayet iyiydi.. Sosyal orta şeker matematikten de 5 tane yaptım gerisine allah kerim :) . Tabi ki şunu da unutmayalım ki rabbim kimsenin emeğini boşa çıkarmaz önemli olan Lys.. Lys’ye kafa yorun ygs’yi geride bırakmazsanız Lys’yi de şimdiden kaybetmişsiniz demektir.. Hoşçakalın

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları anneler günü mesajları