2017 YGS Yorumları Sorular Zor mu Kolay mı Olacak?

2017 YGS maratonu bugün sona erdi. Yüz binlerce üniversite adayı ÖSYM tarafından bugün yapılan 2017 YGS sınavında sorulan sorulara cevap verdi. Sınavdan çıkan adaylara sorduğumuzda  2017 YGS nasıl geçti diye sorduğumuzda aşağıdaki gibi yorumlar geldi.

2017 YGS Yorumları, YGS sınav yorumları, ygs soruları zor muydu kolay mıydı nasıldı?

 

Sizce 2017 YGS Soruları Zor mu Kolay mı Olacak? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

36625965_ygs

İşte alanlara göre 2017 YGS değerlendirmesi

YGS Türkçe

YGS sorularına bakıldığında;

Uğur Hazırlık Türkçe Bölüm Başkanı İbrahim Yıldırım: “Öğrencilerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda, 2015 YGS Türkçe soruları diğer yıllardan çok farklı çıkmamıştır. Soru dağılımı, diğer yıllardaki gibi gözükmektedir. 8 Dil Bilgisi sorusu, 2 Söz Grubunun Anlamı sorusu, 3 Anlatım Yöntemleri sorusu ve kalanların paragraf sorusu biçiminde dağıldığı edindiğimiz bilgidir. Diğer yıllardan farklı olarak, bir metne bağlı iki soru biçiminde hazırlanan 2 adet soru olduğu da aldığımız bilgiler arasındadır. Anlatım Bozukluğu sorusu bu yıl çıkmamış. Paragraf sorularında kesinlemeli soruların çokça olduğu öğrencilerimiz tarafından belirtilmiştir. Uğur Hazırlık’ta olan öğrencilerimiz girdikleri deneme sınavlarında sorulan sorulardan farklı sorularla karşılaşmadıklarını beyan etmişlerdir. Öğrenciler soruların dilinin açık olduğunu, soruları anladıklarını ifade ettiler.” dedi.

YGS Kimya

Kimya Bölüm Başkanı Bedrettin Boyacıgil: “Sınava giren öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre, Kimya sorularının beklenen konulardan yapılabilir düzeyde ve müfredata uygun olduğu anlaşılmaktadır. Doğru yayınlarla disiplinli bir şekilde hazırlanan öğrencilerin bu sınavda çok başarılı olduklarına inanıyorum. Artık YGS bitti. Daha kapsamlı müfredata sahip olan LYS Kimya sınavı hazırlıklarına hiç vakit kaybetmeden, kaldığınız yerden devam etmenizi öneriyorum” dedi.

YGS Tarih

Tarih Bölüm Başkanı Ercan Türköz: “2015 YGS’ye giren öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre, sınavda 15 Tarih sorusu sorulmuştur. 9. Sorudan sonrası T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile ilgilidir. Yapılan sınavda, müfredat örtüşmesi tam olarak gerçekleşmiştir. Sorular, beklenildiği gibi paragraf ve paragrafın yorumlanması şeklinde olmuştur. Edindiğimiz bilgilere göre, 2 adet soru bilgi sorusudur. 9., 10. Ve 11. Sınıflarda gösterilen konularla soruların örtüştüğü görülmüştür.” dedi.

YGS Felsefe

Felsefe Grubu Bölüm Başkanı Gülay Ataç: “Öğrencilerimizden aldığımız duyumlara göre, sınavda “Estetik” ünitesi haricinde tüm ünitelerden soru gelmiştir. Sorular müfredata uygunluk göstermektedir. Sorular, okuduğunu anlama, kavram bilgisi ve analiz gücünü ölçmeye yöneliktir. YGS mantığından farklı olarak, seçeneklerinde doğrudan kavramlar olan sorular sorularak ayırt edici kılınmaya çalışılmıştır.” dedi.

YGS Fizik

Fizik Bölüm Başkanı Ergun Bulşu: “Sınava giren öğrencilerimizden gelen bilgilere göre 2015 YGS’de, Fizik soruları beklenen konulara uygun olarak sorulmuştur. Matematiksel işlemlere fazla girilmeden, kavramlar ön plana çıkarılarak, yargı içeren sorulara ağırlık verilmiştir.” dedi.

YGS Biyoloji

Biyoloji Bölüm Başkanı A. Mete Kizir: “Öğrencilerimizden edindiğimiz geri bildirim doğrultusunda, Biyoloji sorularının MEB kazanımlarına uygun olduğu ve Biyoloji soruları karşısında zorlanmadıkları anlaşılmıştır. 2015 YGS’de öğrencilerimizden, Biyoloji sorularının, geçmiş yıllardaki sınavlarda sorulan soru tiplerine benzer olduğu ve alışık oldukları soru tipleri ile karşılaştıkları bilgisi alınmıştır. Tüm müfredatı eksiksiz şekilde tarayan, programlı ve disiplinli bir şekilde çalışan yine sağlıklı ve eksiksiz yayınları kullanan öğrencilerin, başarılı oldukları aşikardır. LYS’de tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar dilerim” dedi.

YGS Matematik

Matematik Bölüm Başkanı Adil Kurt: “Öğrencilerden aldığımız bilgilere göre, Matematik soruları önceki yıllara göre daha zor, Geometri ise daha kolay sorulmuştur. Özellikle Matematik soruları, doğru okumayı ve matematiksel yorum yapmayı amaçlamış olup işlem yoğunluğu geçmiş yıllara göre daha fazla olan ve zaman kaybettiren bir sınav olduğu bilgisini de öğrencilerimizden almış bulunmaktayız. Geometri’de ise sorular, temel bilgilere dayalı olup basit çizimlerle çözülebilen sorular sorulduğu ifade edilmiştir.” dedi.

YGS Coğrafya

Coğrafya Bölüm Başkanı Davut Gürler: “Sınav sonrasında öğrencilerimizden aldığımız bilgilere göre, Coğrafya soruları, önceki yıllarda olduğu gibi 9. ve 10. Sınıf müfredatına uygun hazırlanmıştır. Sorular, bilgi birikimi, yorum gücü gerektiren türdendir. Her sene olduğu gibi, öğrencilerimizden harita okuma becerisi de istenmiştir. Öğrencilerimizin vakit geçirmeden LYS hazırlıklarına devam etmelerini öneririm. ” dedi.

Üniversiteye girişin ilk adımı olarak bilinen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 15 Mart 2015 Pazar günü yapıldı. 2 milyon 86 bin 87 öğrenciye; Türkçe, Temel Matematik, Fen ve Sosyal Bilimler olmak üzere 4 ayrı testten oluşan toplam 160 soru yöneltildi. Her testte 40 soru yer aldı. YGS’de 6 farklı puan türünden 140 ve üzerinde puan almaya hak kazanan adaylar YGS’nin ilk barajını geçmiş olacak. Bu öğrenciler açıköğretim ve önlisans programlarını tercih etme hakkına sahip olacak. 140 barajını geçemeyenler eğer mesleki ve teknik lise mezunu değilse tercih yapamayacak.

Sizce 2017 YGS Soruları Zor mu Olacak Kolay mı? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

122 Yorum Yapılmış “2017 YGS Yorumları Sorular Zor mu Kolay mı Olacak?

 1. Ben ağrı fen lisesinden sınav zorladı biraz ama emeğinin karşılığını alacağıma inaniyrm ilk senemdi biraz stres heyecan vardi ama Allah’ın izniyle olacak diş hekimliği istiyrm

 2. Merhaba. Sitenizden tanıtım yazısı almak istiyorum. Mail adresinden önüş yapabilir misiniz?

 3. 2009 ist. Bahcesehir uni. Ingilizce isletme okumaya basladim hala devam ediyor. Duyduguma gore 2009 daki puanimla baska uni. De baska bolumleri tercih edilebiliyormus dogru mudur??

 4. Bence Türkçe çok zordu 34 soru yaptım. Bir buçuk saat uğraştım. Sosyal 26 soru matematik kolaydı ama sürem yetmedi. İlahiyat istiyorum ama bu sonuçla şırnakı bile kazanamam. Seneye hazırlanıcam galiba ben. Allah lys de yardımcımız olsun. Bu sene Türkçe zorduuuuuu

 5. hepsi yalan söylüyor , 2014 YGS MATEMATİĞİ bi önceki 2013 YGS Matematiğe göre çok kolaydı /// ben AÖL mezunuyum , sınavda 40 net yaptım

 6. arkadaşlar ben gaziantep fen lisesine gidiyorum ygs de ortalama 140 net civarı bekliyorum sınav çalışana kolaydı bana görede denemerle göre çok çok kolay geçti hatta sınavda kalkıp oynayacaktımm hedefim ege üni.tıp fak. kesin kazanıyorum.ben rahatım sizde çalışıp çabalasaydınız sizde benim gibi olurdunuz.

 7. aynen öyle fenden çok yanlış geldi özelikle fizikten inanmadım fizik soruları çok düşürücümüydo yoksa yanlışmıydı sorular bilmiyoru yanlış zorularda vardı ama ösym açıklamadı soruları ordaki yanlış sorularda ösym kar kaldı hakkım varsa haram olsun ösym ye

 8. Ben gelen sonucun da doğru olduğunu düşünmüyorum, fenden o kadar yanlış yapmış olamam. sorular yayınlanmadı ama az çok bi tahmimiz vardı. aynı şeyden şikayetçi olan arkadaşlarım çok. matematik gereksiz uğraştırıcıydı bütün süremi aldı. türkçe kolaydı fen fena değildi ama sonuca inanamadım.

 9. cevaplarsanız sevinirim ygs sonuçlarını sadece ben mi bilebirim yoksa okullar dershaneler bu sonuçlara erişebilir mi ?

 10. matematiğim çok iyidir benim sınavlarda 35 üstü yapardım sadece 30 soru işaretleyebildim Türkçe çok da zor değildi 2012 daha kazıktı sosyal zordu ama inşallah kimse yapamamıştır da sıralamamız artar :/

 11. Arkadaşlar türkçe gayet iyiydi.. Sosyal orta şeker matematikten de 5 tane yaptım gerisine allah kerim :) . Tabi ki şunu da unutmayalım ki rabbim kimsenin emeğini boşa çıkarmaz önemli olan Lys.. Lys’ye kafa yorun ygs’yi geride bırakmazsanız Lys’yi de şimdiden kaybetmişsiniz demektir.. Hoşçakalın

 12. Sosyal sırf bilgiydi. TM öğrencisiyim,matematiğe bile doğru dürüst çalışmadım ama coğrafyaya baya önem verdim. Çalıştığım mantıkta çıkmadı ve sosyal gerçekten -zor ya da kolay demek kişiye göre değişir tabii ama- bilgiye dayalıydı. Ygs mantığına uygun hazırlandığı söylenmiş yukarıda ama bence ilgisi yok. Matematik geometri zamanı iyi değerlendirmeye dayalıydı. Türkçe ise ilahi bir güçle çelişkili iki cevaptan birini sallamaya dayalıydı!!

 13. Açıkçası genel olarak netleri 110-120 arası seyreden bir tm öğrencisiyim, gel gör ki Türkçe matematikte oldukça vakit kaybedip bocaladım, sosyali de o panikle okumadan yaptığım için pek yanlışım çıktı. 10 15 fen sorusu yaparken fende ancak 2 soruya bakabildim, ki gördüğüm kadarıyla yapılabilir bir fen vardı. Ki öğrencinin alanı olmayan ders bir nevi sigortasıdır.
  Sınav sonrasında seneye artık dedim. Ki yaşayan bilir muhtemel bir ızdırap olsa gerek bi seneyi çöpe atmak.
  Tek umudum, geçen yılki gibi genel bir zorluk fikri olması, daha az etkilenip daha düşük netlerle yüksek sıralamanın gelmesi.

  1. Sevgili irem ben ikinci defa sınava geçen sene senin gibi olmayacak dedim ve bıraktım keşke yapmasaydım ben 40 bindeyken lys de 60 bin oldum çünkü hiç çalışmadım seneye kaldık ifadesi yerleşmişti bana tamamen ama arkadaşlarımdan ygs de 50 bin olup dokuz Eylül hukuka gidenler oldu çünkü onlar bırakmadılar iki buçuk ay az değil üstelik tm olan biri için bırakmamanı yaşamış,tecrübesi olan biri olarak ısrarla öneriyorum.Rabbim yar ve yardımcımız olsun unutma O hiçbir emeği boşa çıkarmaz!

 14. Sınavda türkçe geçen seneye göre kolay ama sosyal bilimler ve matematik çok zordu klasik ösym her sene farklı yerden insani sarsıyor:(

 15. Türkçe bekledikten kolaydı sosyal ve fen Orta ama matematik aşırı zordu allah aşkına ben mattan 6-7 kitap bitirdim ama çok az işaretleyebildim. Hepsi zeka sorusu gibiydi adam gibi doğru düzgün bir soru yoktu.

  1. 6-7 kitap bitirp yapamadıysan ya bitirdiğin kitaplarda ya da sende sorun var tek kitap bitirdim 38 işaretledim 1 tane yanlış ya çıkar ya çıkmaz çalışmışsın da boşa çalışmışsın

 16. kesinlikle semaya katılıyorum. en iyi yaparım dediklerimi iki şık arasında gidip geldiğim için yanlış şıklamışım. ama yine de sağlık olsun. insan çalışmayınca üzülmüyor da. dersaneye gidip onca parayı verip yapamayanlar için daha çok üzülüyorum.

 17. Burdan tüm bu YGS adayları olan arkadaşlarıma sesleniyorum:’sınava zor diyende oldu aynı zamanda kolay diyende oldu .ama bir sınav kaybını önlemek girmiş olduğunuz sınavdan daha basit ve pratik bir uygulamadır.bu sınavda kaybeden arkadaşlarım!!! (inşallah kaybetmemişlerdir.)en büyük sınav attığınız her adımda Allah (c.c)için yaptıklarınızdır. hayat bitmedi bir pasif sınav sayesinde .ölmediniz ayaktasınız ve hayat size vurmadan siz kazanırsınız Allaha sığınmayı eksik etmeyin ve şunu bilin ki:riski görmeyen bereket göremez. Allah yor ve yardımcınız olsun! (azame)

 18. bu yıl ki YGS sınavı geçen yıla oranla Türkçesi basitti ama sosyal bilimleri zorlayıcıydı. zor olmasının sebebi de bilgi istemesi ve çıkmaz dediğimiz bilgiler çıktı.

 19. metematik kabus gibiydi çok fazla işlem gerektiriyordu fazla zamanımı aldı türkçe benı çok şaşırttı sorular çok net ve kısaydı böyle beklemiyordum genel olarak süre konusunda çoğu kişinin sıkıntı yaşadığına eminim .

 20. allah bu ÖSYM nin evine ateşler salsın…………… duyguları sinelerinde kalsın………… ben ta bu yazdan beridir ygs calısıyom it gibi hic bi bokta yapamadım….. iki dünyadada elim yakalarında oyum tayyıbe…………..

 21. sınav cok guzel gectı. ilk 500 garanti bu kadar kolay sınaV OLamaz. ozellıkle matematık asırı kolaydı hacettepe ıngılızce tıpı garantıledık. emegınıze saglık…………..

 22. Arkadaşlar ben geçen sene dersaneye gitmeme rağmen sınavım berbat geçti bu sene çalışmadığım halde iyi geçti bence bu sene çok kolaydı.Tercih doğru vermek önemli doğudan kesinlikle korkmayın::!!!

 23. Arkadaşlar kesinlikle moral bozmayın zorluk kolaylık kişiden kişiye degişir sadece lys odaklanın ALLAHIN izniyle olur inşallah.herkese başarılar…

 24. Türkçe normaldı abartı yoktu fenden fizik zor geldi gibi. matematiğin sorulara zor değildi ama idea ediyorum onu hazrlayan adamlar bile 40 dk da çözemezdi bir dk lık sorula değildi

 25. Bence bu sene sosyal bilgiye dayalı ama çelişkili değildi. Türkçe bir kaç sorusu çelişkiliydi ama geçen seneye oranla sözel kolaydı.matematik zordu gerçekten geçen sene bile 5 tane yapmıştım bu sene sadece 1 tane ama sıkıntı yapmayın hedefiniz lys olsun.Geçen sene türkçe öğretmenliğini kazanmam kolay olmadı ama lys ile kazandım diyebilirim.başarılar dilerim

 26. sınav soruLarı, geçen yıllara göre basitti ama çok çeldirici sorular vardı 2 şık arasında kalma bende de arkadaşlarım da olmuş .

 27. ben böyle bi sınav görmedim.YETİŞTİREMEDİM.Kazanmamamız ıcın ellerinden geleni yapıyolar sagolun ya berbattı o kadar calıstım

 28. Sorular kolaydi belki ama ben kolay sorudan korkuyorum gecen sene lys edebiyayta cok kolaydi ama herkesin bir suru yanlisi cikti…

 29. sınav çok kolaydı özellikle sosyal ve türkçe çok basitti sözelci olduğum için mat hiç dokunmadım fizikte basitti kısaca sınav süperdi şünu bildiriyorum sözel oldugumdan türkçe çook basittii bn bu kadar kolay bu şekilde sınav olucam bilseydim hiç çalışmazdım şimdi çok mutluyum o soruları yapamyanları anlamıyorum 1 yıldır nee çalışıosunuz

 30. Malesef türkçe sorular kolay ama şıklar çok çelişkiliydi yani iki şık arasında çok gittim geldim inşallah iyi bir sonuç alabilirim açıklanan sorulardan çoğunu iyi yapmışım.

 31. bu sınav orta derecedeydi türkçede çelişkili sorular vardı matematik zordu ama yapabildim sosyal zordu bilgiye dayalıydı

 32. neresi kolaydı be sacma sapan konusupta kendınızı kandırmayın gerek yok yanı turkce celişkıydı ortada yani cografya ezberdi matematık sure yetmedi kendinizi kandırmayın gereksiz yere baban soruları çaldı heralde çok kolay diyon :D :D

  1. ayy cok üzgünüm tatlımm o fenle hiç bi yere giremezsin bence calısmayı bırakmalısın en yakındakı koca adaylarını degerlendırmeye başlasan SENİN İÇİN İYİ OLUR o 3 bin kişiyi geçemezsin zaten…….

 33. Türkçe kolaydı ama sosyal zordu bence baya bilgi vardı ama ilk kez girmiş olarak sorular beklediğimden kolaydı.

 34. ihsan yavrucum sinavi iyi tespit etmisin velakin yanlis suda yüzüyorsun tipik bir ygs vakasi ben matematk ogretmeni olarak yayinlanan 8 matematik sorusuna bakarak sinav kolaydi ihsan otur lys ye basla ozelden mesaj atabilirsin sabri hoca burda!!
  ygs+lys=sabri hoca
  ozel ders verilir tel: 05395906514
  sinav icin tiyo verilir

 35. Ben MF öğrencisi olarak fen kolaydi 1-2 teorik soru vardi matematik yapilabilcek sorulardi kucuk hatalar+heyecan kotu etti
  turkce 35dk bi surede bitti
  sosyal bilgi agirlikliydi elde ne varsa doktuk ortaya ama şıklar sorulardan zordu
  ama şuan aşırmadan gol attigim kaleci kadar caresiz bekliom

 36. türkçe kolaydı sosyal tamamen bilgiydi hiç yorum yoktu ve matematik e zamanım kalmadı bile. yani benim için kötü bir sınavdı..

 37. Türkçe ve sosyal kolaydı matematik sorularının zorluğunu oldukça abartmışlar fen bilgisi matematikten daha kolaydı denilebilir

 38. böyle Türkçe görmedm baktığın zaman kolay hatta aa ne güzel sorular dedim ama şıklaraa gelince okdr çelişki vardıki birde ilk girişimdi heyecandan ellerim titriyodu ordanda eksim oldu sosyal beni mehvetti hele o coğrafya ve felsefe aman allahım benim zamanım yetmedi zar zor Türkçe ve sosyal yaptım çok kötü oldum ya ben böyle beklemiyrdum normalde fen faalnda yapan ben fene matematiğe bakamadm bile yatşremicem telaşıyla hzlı hzlı yaptım sosyali lanet olsun bu sınava ya berbattı :(

 39. Bence sinav orta dereceli bi sinavdi kimse çok kolaydi bunu yapamiyosaniz diğerleri ni hic yapamazsınız demesin herkesin calismasi anlamasi farkli ama emek verirsen alirsin karsiligini herkese hayatta bol şans

 40. türkçe kolaydı ama çok oyalandım matematik zordu kazık gibi sorulardı zaman kesinlikle yetmezdi bir türlü sonuca varamadım mat hiç yapmadım.sosyal kolaydı ama coğrafya zorladı.fende sadece biyolojı ortaydı diğerleri kazık gibiydi yine.barajı aşarsam hedef ingilizce öğretmenliği denizli yada eskişehir

 41. ygs matematiği geçen seneye göre daha zordu ve çelişkiliydi Türkçe iyiydi umarım ALLAH herkesin gönlüne göre verir.

 42. turkceyle sosyalın yuzune bakmadım delı gb matematık calstım ama sadce 5 soru cevaplaybldm benı yıne turkce kurtarcak gb sosyalde turkcede cok kolaydı

 43. ne işaretlediğimi bile hatırlamıyorum.sosyal felsefeden hariç kolaydı . matematik yapamadım çok az yaptım .türkçede şıkları çok çelişkliliydi. parağrafı okuyosun aşağıdaki şıklara bakıyorsun sanki alttaki şıklar başka sorunun cevaplar anı düşüncede olan varmı arkadaşlar..

 44. türçe çelişki mat kolaydı az çok idare eder sosyal full bilgi 55 60 arasi gelirse giderim bu yıl ilahiyat yada belki dikap’a.. Allah’N izniyle.. ama yinede LYS ye girecegim arkadşlar umutsuzluğa kapılmayın.

 45. sorular kolaydı ama şıklar çok zordu , çelişkiliydi..zaten sınav heyecanıyla kolay sorular bile kaçabiliyo..

 46. türkçe ve sosyal kolaydı
  matematik berbattı o kadar süreye o sorular yetişemezdi sürekli değer sorma vardı zamanı düşündüğümüz zaman yapılması pek mümkün değildi biyoloji koloaydı matematik geçen sene çok kolaydı türkçe sos zordu bu sene tam tersi :)

 47. türkçe çok ta kolay değildi matematik aşırı zordu fendende kimya biyoloji orta fizik zordu tarih orta coğrafya zordu din kolay felsefe uzundu çok hızlı olmayı gerektiren bir sınavdı ve hiçte kolay değildi kolay diyenlerin hedefi heralde barajı ğeçmek sonuçlar açıklansın bakalım sıralamnızı görüncede böyle çok kolaydı diyebilecekmisiniz!!

 48. Türkçe çok çelişkili
  tarih aşırı kolay
  coğrafya yorumla alakası yok sanki lys
  felsefe yorumlar zor bilgide var
  matematikten fenden pek ayıkmam

  ama sınav böyleydi kolay demeyin utanmadan bide ben en zor ygs denemelerinde sadece türkçe sosyal 65 net altına düşmedim ama bu harbi zordu

 49. bu sene benim 4. girişimdi ve bu sene giremezsem babamlar beni elektrikçiye çalışmaya yollayacaklardı. Ve ne oldu tahmin edin.sıvada yanımdaki çocuk altına sıçtı. sizce bu adalet mi?Kakasını tutamayan bi çocuk yüzünden hayatım mahvoldu.Evden kaçıp jigolo olcam yeter …

  1. benimde 4. giriş bundanda bişey çıkmadı. iyi para vardır bende düşünüyom sonuçta oda bi meslek

 50. sosyalde birkaç çelişkili soru dışında diğer bütün dallar aşırı kolaydı geçen yıllara göre.

 51. ben lise matamatik öğretmeniyim ve bu seneki sıvav gerçekten çok kolaydı.34 üstü iyidir.

  1. nasıl ya bizim dershanede olduğumuz deneme de zordu hocalar bile 1 buçuk saatte bitiriyordu matematiği ama ygs ye göre daha iyiydi netlerim 32 33 soru çözebiliyordum en azında. sınavda 24 soru işaretledim.kolay demeyin en azından yarısına demeyim ağlıycam artık ya.

 52. çok kolay bir sınavdı. Bu sınavıda yapamadıysanız lys ye hiç çalışmayın .ben üniversite öğrencisiyim ve hiç çalışmadan girdim.Önceki deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki netlerde çok büyük oranda atış olacak .Örnek olarak geçen sene 25 türkçe neti bu sene 30 nete tekabül edicek .

  1. yorumunuz doğru çıkabilir lakin hiçkimsenin moralini bozup lysye falan çalışmayın demeye hakkınız yok.

  2. madem üniversite öğrencisisin neden girdin bu sınava. ya arkadaş açın artık şu gençlerin önünü.ayrıca sana kolay gelen herşey herkese kolay gelecek diye birşey yok. ankete göre girenlerin %87 si zor demiş. yani öz eleştirini bu kısımda kendine sakla :D

  3. eğer böyle konuşup da Türkiye birincisi olmuyorsan bizde değil sende sorun var bence sendeki bu özgüven çok fazla (ayrıca tecrübeliymişsin bir de)!!!

 53. benim üst üste 3. girişim türkçe parafraflar kısaydı ama çelişkiydi mat da kolay bi 10 soru vardı sosyal ise basitti

 54. ygs dediğin yorum olur. bunlar dayamışlar bilgiyi geçen seneki sorular ile dağlar kadar fark var. Türkçede paragraf denen bişey yoktu sorular kısa anlam yoğun şıklar çelişkili. sosyale zaten diycek bişey bulamıyorum. fen kolaydı mat normalden biraz daha zordu.

 55. 12 ve 13 sınavlarına girdim.hatta geçen sene yerleştim.geçen seneyle kıyaslarsak genel olarak daha kolay bir sınavdı.türkçe aynı,mat biraz daha uğraştırıcı,kesinlikle zor değil.fen çok basit,sosyalde aynıydı.hepinize geçmiş olsun. ben tıp fakültesinde okuyan bir ağabeyiniz olarak size şu nasihatı verebilirim;çok kafanıza takmayın,en kısa sürede kendinizi toplayıp lys ye çalışın. unutmayın,hiçbirşey sizden değerli değil.

 56. 12 ve 13 sınavlarına girdim.hatta geçen sene yerleştim.geçen seneyle kıyaslarsak genel olarak daha kolay bir sınavdı.türkçe aynı,mat biraz daha uğraştırıcı,kesinlikle zor değil.fen çok basit,sosyalde aynıydı.hepinize geçmiş olsun.
  ben tıp fakültesinde okuyan bir ağabeyiniz olarak size şu nasihatı verebilirim;çok kafanıza takmayın,en kısa sürede kendinizi toplayıp lys ye çalışın.
  unutmayın,hiçbirşey sizden değerli değil.

 57. zor desen zor değil kolay desen kolay değil ne b..k olduğu belli olmayan bir sınav…puslu hava gibi önünü göremezsin ya işte öyle bir şey…

 58. çalışmamızın karşılığı bu olmayacaktı,daha kolaya gideceklerine zor olanı seçiyorlar yeni neslin üniversite okumasını istemiyorlar mı? ne.Yazıklar olsun böyle sınav sistemine…

 59. ve dünya haritasında gösterilen akdeniz kıyıları çwvresi ve kuzey-güney amerika kıtalarının batısında taranan yer neyin dağılışını gözteriyor herkes farklı işaretlemiş en zorr sorulardan biri

 60. yya atatürk inkılablarında n birtane vardı o ”milliyetçilik” mi olacaktııı yaaaa…!!!???:S

 61. mat zordu arkadaşlar lafım yok Türkçe 2 şık arasında kalmadım paragraflar kolay sayılırdı, fen geçen seneye nazaran çok daha kolaydı sosyale bakma fırsatım olmadı ama bide şöyle düşünmek lazım sınav herkese zordu yani az puanla bile yerleşilir okulların boş kalacak hali yok ya !!!

 62. o kadar çok türkçede oyalandım ki anlatamam vaktimi ona harcadım nerde sacma secenek var onlar vardı. sinir oldum ıkı şık arasında kaldım hep umarım dogru olanları yapmısızdır :(( kötü bir sınavdıı

 63. bnce sadecemat bıraz zordu baska kolaydı bn şahsen sayısal cıkıslyım hem turkce hmde sosyal yptım bayaa :)

 64. Ben bir sayısal öğrencisi ve ilk defa üniversite sınavına girmiş biri olarak soruları çok basit buldum. Türkçe kolaydı fen kolaydı matematik normaldi. Fazla abartmayın çalışan emeğinin karşılığını alır

 65. Abi Allah kahretsin ki sınavda stres heyecan panikten dolayı kalbim sıkıştı sınavın tam ortasında tuvaletim geldi tutiyim mi yoksa sınava mı odaklanamıyom bir türlü yapamadım türkçenin son 8 sorusunu

 66. matematik çok zordu işlem yapılamıyorrdu çok zaman alıcıydı okadarda zor olmazki be bu insafsızlık hep boşa gitti mat yüzünden diger bölümler normaldi

 67. ya gecen sene daha kolaydı bu sene daha zordu sürem yetmedi
  :( türkcedende hep 2 sık arasında kaldım birbirinden baglantılı yapmışlar sıkları ya bıde hepsnın cevaplarını vermıyorlar yaw yapmayalım diye sormuslar snavı

 68. Türkçe nasıl biseydi anlamadim hic bi yayin eviyle gecmis yillarla alakasi yok 2 sık arasinda kalirsam die korkuyodum 4 sık arasında kaldım lanet olsun

 69. türkçe soruları çok kısadydı ama çok çelişkiliydi zordu yani. sosyal kolaydı ama felsefeden bi kaç soru çok zordu.

 70. Türkçe çok belirsizdi zor değil ama net bilmek zor. Sosyal direk bilgi soruları yorum yok ve konu sınırı çok dar hiç dünya şekil hareket sorusu yoktu izohips vs. Matematiğe lafım yok geçen seneye göre %200 zordu 30 yaptım geçen seneden bu matda 17 soru

 71. Hiç kimse zor falan demesin bence geçen seneye göre kolaydı, geçen sene girenler bilirler zorluğu

  1. sevgili ahmet sonuçlar açıklansında ben seni görüyüm o zaman hedefi düşük olana göre tabi kolaydı sınav ama diğerlerine göre uzundu

  1. türkçe kadar netsizlik;matematik kadar çözümsüz sorular görmemiştim bu vesileyle görmüş olduk ,hrkese geçmiş olsun.gerçek sınavın da bu olmadığını hatılatmakta fayda var bence…

  2. hayatımda girdiğim ilk üniversite sınavı ve kötü olduğunu düşünüyorum ilkin böyle olması inanın daha kötü şu anda seneye hangi dersaneye gitsem diye düşünüyorum açıkcası sosyal rezaletti resmen …. :(

   1. Bence hiç öyle düşünme bunun lys si var bu sınava baraj sınavı diye bakmalısın ayrıca ilk yılın böyle olması çok normal ilk defa karşılaşıyosun bocalıyosun ikinci yıl daha rahat geçer ama kendine güveniyosan lys de toparla derim

Bir Cevap Yazın

Top