11:29 pm - Cuma Mart 24, 2017

2014 SBS Sınavı Nasıl Olacak

Perşembe, 1 Ağustos 2013, 17:51 | Öğrenciye Bilgiler | 555 Yorum

Öyle olacak böyle olacak diye tartışmaları sürerken 2014 yılında yeni SBS (Seviye Belirleme Sınavı ) nasıl olacak , ayrıntılar belli oldu. Bugün Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, yeni SBS sistemi ile ilgili bilgi verdi. Buna göre bilinen düzene göre SBS bu yıl son defa yapılacak. 2014 SBS ise farklı olacak. İşte yeni SBS Sisteminin detayları :

sbs

2014 SBS Nasıl Olacak

Gelecek yıl SBS yine yapılacak ancak adının değişip değişmeyeceği belli değil. Öğrencilerin lise yerleştirme puanları hesaplanırken yalnızca SBS sınav puanı değil okul puanları da büyük oranda etki edecek. Yüzde kaç oranında etki edeceği henüz açıklanmadı ama Milli Eğitim Bakanının verdiği demece bakıldığında bu oran çok ciddi bir oran olacak. Öğrenciler haliyle okul derslerine daha fazla çalışacak. Lise yerleştirme sistemi dershane eksenli bir yapıdan okul eksenli bir yapıya kavuşacak. SBS’de çıkan sorular dershane konularına göre değil , okulda işlenen konulara göre belirlenecek.

Öğretmenler Notları Şişiremeyecek

Lise yerleştirme puanlarına, okuldaki yazılılar da doğrudan etki edeceği için, öğretmenlerin verdikleri notlar kontrol altında tutulacak. Öğretmenler notları şişiremeyecek.  Haliyle bu noktada öğretmenlere büyük sorumluluklar düşecek. 2014 SBS sınav sistemi ile ilgili daha detaylı açıklamalar geldikçe bu sayfamızdan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eylül ayında açıklayacağı, SBS’nin yerine getirilecek yeni sistemindetayları ortaya çıktı. Buna göre sınav, “Türkçe”, “Matematik”, “Fen ve Teknoloji”, “İnkilap Tarihive Atatürkçülük”, “Yabancı Dil” ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” derslerinden yapılacak. Sınavagiremeyen öğrenci 1 hafta sonra telafi sınavına girebilecek. Testlerde yanlışlar doğruyu götürmeyecek.

Vatan’ın ulaştığı bilgiye göre yeni sistem birçok yeniliği de beraberinde getiriyor.

Son dakika değişikliği olmazsa, yeni sistem şöyle işleyecek:

– DİN KÜLTÜRÜ DE ORTAK SINAV:

Ortaokul 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan yazılı sınavlardan bir tanesi merkezi sınav olarak  gerçekleştirilecek.  Sınavlar temel dersler olan “Türkçe”, “Fen ve Teknoloji”, “Matematik”, “T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük”, “Yabancı Dil”, “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” derslerini içerecek.

– ARALIK VE NİSAN’DA: 

Sınavlar Aralık ve Nisan ayı sonunda ve o zamana kadar işlenilen müfredata uygun konulardan yapılacak. Merkezi sınavlar her ders için ayrı ayrı yapılacak.

– YANLIŞLAR DOĞRULARI GÖTÜRMEYECEK:

Sınavda çoktan seçmeli sorular (4 seçenekli) sorulacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. 3 sınavı olan derslerden 2. sınav, 2 sınavı olan derslerden ise 1. sınav merkezi olarak yapılacak.

– BAŞKA ÖĞRETMENLE:

Öğrenciler kendi okullarında (olağanüstü haller dışında) sınava girecekler. Sınav salon başkanları ve gözetmenler, görev yaptıkları okulun dışında farklı bir okulda görev yapacaklar. Sınav görevlendirmeleri il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince gerçekleştirilecek.

– TELAFİ:

Geçerli bir özrü sebebiyle sınava giremeyen öğrenciler için sınavı takip eden haftada telafi sınavı yapılacak. Telafi sınavı, il ve ilçe merkezindeki sınav merkezlerinde yapılacak, öğrenciler bu sınava kendi okullarında giremeyecek.

– ÖĞRETMEN NOTU YÜZDE 40 ETKİLİ:

Öğrencilerin dönem puanı, merkezi ortak sınavlar ile öğretmenler tarafından verilen puanlardan oluşacak. Öğrencinin merkezi yazılılardan aldığı puanlar yüzde 60 oranında etkileyecek.Öğretmeni tarafından verilen notlar ise yüzde 40 olarak etki edecek.Yerleştirme ortalaması bulunacak.

– HER YIL FARKLI:

Öğrencilerin 6. sınıftaki puanları yüzde 10, 7. sınıftaki puanları yüzde 20, 8. sınıftaki puanları da yüzde 70 oranında etki edecek. 6, 7 ve 8. sınıfların yıl sonu başarı puanlarının ağırlıklandırmasına göre oluşan puan, öğrencinin bir sonraki eğitim basamağında devam edeceği okulu belirleyecek. Öğrencilerin gitmek istedikleri okullara yönelik olarak yaptıkları tercihler, puan esasına göre ve şeffaf bir şekilde değerlendirilecek ve liselere merkezi yerleştirme gerçekleştirilecek.

Devamsızlık dahi etkili

Liseye yerleştirmede puanların eşit olması durumunda “Tercih önceliği”, “Sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yıl sonu Başarı puanı yüksekliği”, “Okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı”, “Doğum tarihinin daha sonra olması“, “Tercih başvuru tarihinde öğrencinin ikametine yakınlık durumu”na bakılacak.

MEB, okullarda yapılacak sınavlarda “yazılı” uygulamasından geçici bir süre vazgeçti. Sistem oturana kadar merkezi sınavlar test olarak yapılacak. Sistemin oturmasının ardından ise merkezi sınavların yazılı şeklinde yapılması hedefleniyor. Testlerde yanlışlar da doğruları götürmeyecek.

2014 SBS İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan hemen Yazabilirsiniz.

555 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2014 SBS Sınavı Nasıl Olacak"

 1. eyüpcan dedi ki:

  Ya bu ne biçim sınav türü oldu hiç kimse bişe anlamamış bu sınav sistemi nasıl hesaplanıyor

 2. oğuzhan ogur dedi ki:

  ben bir ögrenciyim şahsen endişeliyim hangi liseye gideçegimi çok merak ediyorum ama yalnız bu şimdiki sistem hiç iyi degil eski sistem daha iyiydi yıl sonu sınava giriyorduk puanlar her neyse ona göre lise terçihimzi yapıyorduk liseye gidiyorduk ama böyle her dönem bir sınav giriyoruz inşallah düzelir yine eski düzene döner inaşallah?

 3. sanane la benim benim ismimden dedi ki:

  ben böyle sınavın ta anasının ………… kine olum ben hiç beğenmedim bu sistemi matamatiğe giriyom yavrum bi baktım ki 2 soru iptal eeee bu kadar insan yüz alamıcakmı yani şimdi

 4. merve dedi ki:

  aslında bu sınav iptal edilmesi lazım çünkü kimsenin haberi olmdan bu sorular çalınmış

 5. merve dedi ki:

  ben aslında 460 larda puan alan birissiyim ama taog un yaptığı sınav da düşük aldım ben fen lisesne gitmek istiyorum.

 6. sağlıkçı dedi ki:

  arkadaşlar ben sınavdan 56 yalnış yaptım sağlık meslek lisesine gidebilirmiyim çok kötü durumdayım ne olur cevap verin

 7. mami dedi ki:

  ya bu seneki sorular kolaydı bundan dolayı lise yerleştirme puanları nasıl olur örneğin kars fen lisesi taban puanı geçen sene 414 tü bu sene ne olur .lütfen cevap verin

 8. blablabla dedi ki:

  sınavı olduk nasıl olsa herkeze geçmiş olsun inşallah herkez istediği bir liseye gider başarılar yarın ki sınav içinde sıkı çalışın sıkı :)

 9. güzlemiş dedi ki:

  arkadaşlar bence biz çok şanslıyız çünkü eskiden 3 senelik konu çalışırken şimdi her dersten 2 ünite çalışıcaz

 10. KEVSER dedi ki:

  Bence güzel bi sistem ama ikincisınav zor olcakmış buna göre de liselerin puanıda değişecek açıkçası ben de 8 olarak endişeliyimm.

  • kore kolik dedi ki:

   liselerin puanları şu açıdan değişecek 100 üzerinden degerlendırdıgımız ıcın ve ayrıca kendımzıle yarıştığımız için bazı lıselerın hatta baya bı lıse puanları ya ınecek yada sabıt kalacak ama dıyelımmı fen lisesi Galatasaray lısesınn tabıkıde puanları değişicek ama Anadolu sağlık vs. değişcegını sanmıyorum olmazda gazetede okumuştum ;)

 11. BURAK dedi ki:

  HEPİMİZ GİDERİZ KÖTÜ BİR LİSEYE

 12. dilan dedi ki:

  peki yeni lise puanları nasıl olucak

 13. eylül dedi ki:

  Arkadaslar bu sistem cok basit olcak örnek soruları gormediniz mi insan gozu kapalı cozer strese gerek yok ben de 8 im. Zaten 8 cok basit. Basarılar sınava az kaldı stres yapmayalm

 14. ONUR ÖLMEZ dedi ki:

  ESKİDEN NE İYİYDİ SADECE SBSYE ÇALIŞTIN MI GEÇİYORDUN ŞİMDİ SİSTEMİ BAYABİ DEĞİŞTİRDİLER AMA BAK GÖRÜRSÜNÜZ 2 YIL SONRA BU SİSTEMİ GENE DEĞİŞTİRİRLER

 15. Esra dedi ki:

  arrkadaşlar bana yeni sisteme göre anadolu lise puanları nasıl olduğunu söyler misiniz not ortalamasına göre okullarada puan mı verilicek?

 16. şeyma dedi ki:

  sistem biraz kolay gbı gorunsede zorlukları va ama ben bu sistemi daha çok sevdım şanslıyız cunku sınavımz test olcak ama seneye açık uçlu şımdıden herkese başalılar dilerim

 17. BATUHAN dedi ki:

  Arkadaşlar biriniz söylesin lütfen bu sınavlar çoktanseçmelimi yoksa yazılı türümü söyleyin lütfenn

 18. Şişirilmiş Not Kurbanı dedi ki:

  Böyle saçma sınav sistemi olmaz . Arkadaşlar 4 yanlış 1 dogruyu götürmüyor diye seviniyor ama o götürmediği puanları biz 6 ve 7 den kaybediyoruz.Özel okullarda ve köy okullarında işleme koyulan şişirilmiş notlar yüzünden hak ettiğimiz yerlerde çoğumuz okuyamayacak.Bizi deneme tahtası yaptılar hayatımızla oynuyorlar arkadaşlar gelmş burda yok süper yok çok güzel zamanı gelince görüceksiniz ne kadar güzel oldugunu. Hasta olunca telafi sınavı olunca iyi oluyormuş diyorsunuz . Sanki hasta olunca puanlarınız artacak . Çalışan her zaman kazanır ancak bu gidişle hiçbir emek sahibi şişirilmiş not kurbanı arkadaş istediği liselere gidemeyecek.

 19. mral dedi ki:

  ne yani şimdi sınava kendi okulumuzda girmeyecekmiyiz

 20. selenay dedi ki:

  ben şimdiden hepinize başarılar diyorum arkadaşlar biz hem şanlıyız hem şansız şanslıyız çünkü gelecek sene sınav sistemi açık uçlu soru tipi ve 6,7,8 den çıkçacakmış yani bundan sıyrıldık şansızız bu sınav sistemine okullara tercih sayısı artacağından bazı çalışkan öğrenciler açıkta kalabilir ve kopye olma olasılığıda olcak :D

 21. yaren dedi ki:

  7.sınıfa meb sınav yapacakmı

Yorum Yazın