Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Mayıs 2017

2017 Güneş Tutulması Ne Zaman Saat Kaçta

2017 Güneş Tutulması Ne Zaman Saat Kaçta

2017 yılı içerisinde Güneş Tutulması yaşanacak. 2017 Güneş Tutulması Ne Zaman Olacak ? Peki Güneş tutulmasının ne zaman yaşanacağını biliyor musunuz ? İşte ayrıntılar:

Türkiye’den parçalı gözlenecek tutulma saat 09.40’ta başlayıp 13.50’ye kadar sürecek. Tutulma, en iyi Grönland, İzlanda, Kuzey Avrupa ülkelerinde izlenebilecek.

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN?

Güneş tutulması, 26 Şubat Pazar günü Türkiye saati ile 17.59’da halkalı görünümde ortaya çıkacak. İlk tutulmanın gerçekleşmesinin ardından yıl içerisindeki ikinci tutulma ise 21 Ağustos tarihinde gerçekleşecek. Bu tutulmalar ABD ve Kuzey Afrika’da izlenebilecek.

Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesiyle gerçekleşen güneş tutulması, bugün İstanbul’da 10.52′de parçalı tutulma şeklinde başlayacak. 11.56′da maksimum seviyeye ulaşacak tutulma, 13.02′de sona erecek. Türkiye’de parçalı olarak görülecek tutulma, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde görevli akademik personel, öğrenciler ve ziyaretçiler tarafından İÜ Gözlemevi’nden de takip edilebilecek.

Hangi İlde Saat Kaçta Olacak?

Tutulma başlangıcının ilk başlayacağı il İzmir. Saat 10.48′de İzmir’de başlayacak tutulma sırasıyla Bodrum, Marmaris, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Ankara, Kayseri, Diyarbakır, Erzurum şeklinde doğuya ilerledikçe dakika dakika artacak. Tutulmanın en heyecan verici anı tutulma ortası ise İzmir’de saat 11.51′de gerçekleşecek. Tutulma ortası İstanbul’da saat 11.57, Bursa’da saat 11.56, Denizli’de saat 11.54, Eskişehir’de saat 11.59, Antalya’da saat 11.56, Ankara’da saat 12.03, Konya’da saat 11.02, Mersin’de saat 12.03, Kayseri’de saat 12.07, Samsun’da saat 12.11, Adana’da saat 12.05, Gaziantep’te saat 12.09, Malatya’da saat 12.12, Diyarbakır’da saat 12.15 ve Erzurum’da saat 12.18′de yaşanacak.

TÜRKİYE’DE HİLAL GÖRÜNÜMLÜ OLACAK

Ay’ın Güneş ve Dünya arasına girerek açısal büyüklüğüyle Güneş’i örtmesiyle oluşacak tutulmaya ilişkin bilgi veren TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık, “20 Mart’taki tutulmayı Türkiye’den tam göremeyeceğiz. Avrupa’nın kuzey bölgelerinde tam tutulma görülebilecek. Tam tutulmayı Türkiye’de 1999 ve 2006’da izlemiştik. Türkiye’den kısmi görünecek, bir hilal gibi” dedi.

ÇIPLAK GÖZLE BAKMAYIN

Güneş’e doğrudan çıplak gözle bakılmaması uyarısında bulunan Prof. Dr. Kırbıyık, “Ya güneş gözlüğü, ya da isli cam veya özel gözlüklerle bakılsın ki ultraviyole ışın bakımından gözler zarar görmesin. Astronomlar için de halkımız için de heyecan verici bir olay. Tam tutulmalarda Güneş’in dış bölgelerini inceleme fırsatımız da olur. Fiziğini anlamaya çalışırız” dedi.

GÖZLEM ETKİNLİKLERİ

Tam tutulmanın kısmi yaşanacağı Türkiye’de, Antalya ve İzmir’de gözlem etkinlikleri yapılacak. Antalya’da TUG’un Akdeniz Üniversitesi’ndeki merkezinde, İzmir’de ise Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nce 10.00-13.00 saatleri arasında Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gözlem yapılacak.

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, tutulmanın Türkiye’deki birçok ilden nasıl görüneceğine ilişkin de bir görsel hazırladı. Görsele göre tutulma ortasında Türkiye’nin hemen her ilinde Güneş’in yaklaşık yarısı Ay’ın gölgesinde kalacak ve hilal görünümüne kavuşacak. Tutulmanın Dünya’da en yoğun yaşanacağı ülke ve bölgeler de bir haritayla gösterildi.

2017 güneş tutulması, güneş tutulması 2017, 2017 Güneş Tutulması Olacak mı Gerçekleşecek mi

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Ay Güneş’ten yaklaşık 400 kere daha küçük fakat bize Güneş’ten 400 kere daha yakın olduğu için gökyüzünde ikisi de aynı büyüklükte gözükürler. Bir Güneş Tutulması, Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelir. Tutulmanın olabilmesi için, Ay’ın Yeniay safhasında olması ve Yer etrafındaki yörüngesinin düzlemi ile Yer’in Güneş etrafındaki yörünge düzleminin arakesit noktaları doğrultusunun Güneş’in merkezinden geçmesi gerekir. Diğer bir deyişle Güneş Ay ve Dünya aynı doğrultuda olmalıdır. Bilindiği üzere bir yıl içerisinde 12 ay vardır. Ay, Dünya etrafında bir yılda 12 kez dolanır. Şayet Ay’ın yörünge düzlemi Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesi ile çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelirdi. Fakat durum böyle değildir. Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nınki arasında yaklaşık 5 derecelik bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ay’ın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Ay gökyüzünde kimi zaman Güneş’in üstünden kimi zaman da altından geçer. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşmaz. Yapılan hesaplar bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması olabileceğini göstermiştir. Üç tip güneş tutulması meydana gelebilir. Tam, halkalı ve parçalı tutulma. Bir Güneş tutulmasının tam veya halkalı oluşu Ay’ın Dünya’ya uzaklığı ile belirlenirken, parçalı oluşu, Ay, gözlem yeri ve Güneş arasındaki açıyla; bir başka deyişle, her üçünün tam olarak aynı doğrultuda bulunmamasıyla ilgilidir. Bu durumda, Güneş’in sadece bir kısmı Ay tarafından örtülebilir. Bilindiği gibi Ay, Dünya çevresinde basıklığı az da olsa elips şeklindeki bir yörüngede dolanır. Bundan dolayı Dünya’ya olan uzaklığı her an değişmektedir. Eğer tutulma anında Ay Dünya’ya yeteri kadar yakınsa, görünen çapı Güneş’in görünen çapından büyük olur, Güneş diskinin tamamı örtülür ve tam tutulma meydana gelir. Aksi takdirde Güneş diskinin tamamı örtülmez, diskin sadece iç kısmı örtülür ve bir halkalı tutulma oluşur (Şekil-2 ve 3). Bazen de Ay ve Güneş’in konumları öyledir ki, Ay, Güneş diskinin ancak bir kısmını örter. Bu durumda da parçalı tutulma meydana gelir. Tam ve halkalı tutulmaların maksimum örtülme evresinden önceki ve sonraki dönemlerinde de parçalı tutulma evresi bulunur.

Şekil-2. Tam Güneş tutulması olayında, Dünya ile Güneş arasına giren Ay’ın gölgesi, Dünya üzerinde belli bir bölgeye düşer.

Tam Güneş tutulması diğer tutulma türlerine göre çok daha önemlidir. Zira, tam tutulmada Güneş’in tamamı Ay tarafından birkaç dakika için örtüldüğünden, bu sırada yapılacak gözlemlerden yıldızımızın dış atmosfer tabakaları, özellikle koronasının fiziği hakkında önemli bilgiler elde edilir.

Bir Güneş tutulması Dünya üzerinde ancak belirli bölgelerden görülebilir. Çünkü Ay’ın çapı Dünya’nınki ile mukayese edildiğinde çok küçük olduğundan, Ay’ın Güneş tarafından Dünya üzerine düşürülen gölgesinin çapı birkaç yüz km’yi geçmez. Dolayısı ile sadece bu gölgenin düştüğü yerlerde Güneş tutulması gözlenebilir. Hâlbuki Ay tutulmalarında durum böyle değildir. Bunlar, Dünya üzerinde o anda gece olan yerlerin tümünden gözlenebilir. Ay tutulmalarında Dünya, Ay ile Güneş’in arasına girer ve Dünya’nın gölgesi Ay’ın tamamını perdeleyebilecek kadar büyük olur.

Şekil-3. Halkalı güneş tutulması olayında, Dünya ile Güneş arasına giren Ay’ın görünen çapı, Güneş’in görünen çapından küçüktür. Bu sebeple Güneş diskinin tümünü örtemez.

2017 güneş tutulması ne zaman 2017 güneş tutulması ne zaman? güneş tutulması 2017 yılındaki tam güneş Tutulmasının 21 Ağustos  gerçekleşecek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ibrahim aksakal dedi ki:

  vaaay müthiş ama da ağustosa daha çok var bekleyecez mecbur

 2. Enes avcı dedi ki:

  Kimse bilmese ne zaman olacak sadece allah bilir

 3. sera dedi ki:

  ha ha meraba

 4. deniz dedi ki:

  meraba nasilsiniz naber ban sizi sevdim siz beny sevdiniz me??????????????

 5. Erdem Balkan dedi ki:

  Merhabalar. Aradım, taradım bulamadım.Çok ta zaman kaybetmek istemiyorum. Güneş tutulması ve ay tutulması tarihlerini hesaplayacak bir yöntem var mıdır? Varsa bana iletme veya yönlendirme yapabilir misiniz?

  1. kader dedi ki:

   kimze bilmez ne zaman olacak satece allah bilebilir

 6. samet dedi ki:

  mrhb güneş tutulması yarınmı olacak

  1. deniz dedi ki:

   hayir gunes tutulmasi yarin dil

 7. hasan dedi ki:

  Hava bozuk bulutçok güneşin tutulmasını görmemek gayet normal buna cahillik diyen arkadaş oxforttamı okudu televizyonlarda adam akıllı haber vermiyor meclisteki hırsılardan başka böyle ülkede bilgisiz kalmak gayet normal

 8. fatih dedi ki:

  Abi super ay ne zaman olacak

 9. zilan dedi ki:

  Yalan ya sacma sacma is

 10. Zeynep dedi ki:

  Elazığda güneş tutulması olmadı :/

  1. elmas dedi ki:

   bizim burda oldu

 11. sebra ezra ersu dedi ki:

  bugün olmadı yalancılan akılları sıra insanları kandıracaklar

 12. Vlad dedi ki:

  Şu yazılan yorumları okuyunca sizinle aynı dünyayı paylaşmaktan utanıyorum resmen kara cahillersiniz ha AKP nin oyları nerden geliyo belli

 13. kadir dedi ki:

  güneş tutulması olacak

 14. fatih dedi ki:

  insanlar nekadar namazdan oruçtan uzaklaştıkça bunlar olucak zinave içki nekadarsa okadar bela allah insanlara akılfikir versin

  1. risalei nur dedi ki:

   Hem Güneş’in ve Ay’ın tutulmaları, küsuf ve husuf namazları denilen iki ibadet-i mahsusanın vakitleridir. Yani gece ve gündüzün nurani âyetlerinin nikablanmasıyla bir azamet-i İlahiyeyi ilâna medar olduğundan, Cenab-ı Hak ibadını o vakitte bir nevi ibadete davet eder. Yoksa o namaz, (açılması ve ne kadar devam etmesi, müneccim hesabıyla muayyen olan) Ay ve Güneş’in husuf ve küsuflarının inkişafları için değildir.
   Sözler ( 317 )

 15. nisanur dedi ki:

  ya olursa peki ölürsek allah korusun allahım sen herkesi kazalarda ve belalardan koru yarabbim!

  1. hasan dedi ki:

   Bence korkmanıza gerek yok nasıl olsa herkes %100 garanti bir gün ölecek

 16. maria dedi ki:

  Ayy gerçektenmi ben emreyen katılıyorum deprem olacakmı?

 17. Edanur dedi ki:

  Aslinda gunes tutulmasinda bence bize verilmek istenen mesaj Allah ın ne kadar guclu oldugunu ve her seye gucu yettigini belirtmek icin oluyor olabilir şahsen

  1. risalei nur dedi ki:

   Hem Güneş’in ve Ay’ın tutulmaları, küsuf ve husuf namazları denilen iki ibadet-i mahsusanın vakitleridir. Yani gece ve gündüzün nurani âyetlerinin nikablanmasıyla bir azamet-i İlahiyeyi ilâna medar olduğundan, Cenab-ı Hak ibadını o vakitte bir nevi ibadete davet eder. Yoksa o namaz, (açılması ve ne kadar devam etmesi, müneccim hesabıyla muayyen olan) Ay ve Güneş’in husuf ve küsuflarının inkişafları için değildir.
   Sözler ( 317 )

  2. hasan dedi ki:

   Çok akıllısın :))

 18. Edanur dedi ki:

  Ya deprem de olabilirmis galiba yhaaa insallah olmaz az da olsa o konuylada bizi ilgilendirirseniz sevinirim bu bilgiler icin tesekkurler

  1. osman cihan dedi ki:

   Gökyüzü olaylarinin yeryuzu olaylari ile bir baglantisi yoktur.

 19. furkan dedi ki:

  21mart mı yoksa 20mart mı anlayamadım

  1. nurdan dedi ki:

   aynen bende anlayamdım cuma günü 20 martda diyo bi çok yer

 20. Korkunun elele faydası yok korkan yanıma gelsin dedi ki:

  Aynen oyle

 21. sofia dedi ki:

  güneş tutul ması ne zaman olacak arkadaşlar

  1. enes dedi ki:

   20 mart cuma

 22. emre dedi ki:

  deprem olacak mı

  1. okan korkmaz dedi ki:

   1999 depreminden bi kac gun once gunes tutulmasi oldu. Ve sonrada deprem. Bu bi rastlantı aslında 20 nisan 2014 te de gunes tutulmasi yasandi yani oayabilir

 23. pelin dedi ki:

  Merak ettimde SAMİ

 24. pelin dedi ki:

  Neyi sami neyi gördün karışmak gibi olmasın ama

 25. pelin dedi ki:

  Bu arada kevser arkadaşlarından ela diye birisi varmı bi şey sorucamda söylersin kevser

 26. kevser dedi ki:

  Gerçek degilmi

  1. pelin dedi ki:

   Gercek çok korkuyorum kevser

   1. gamze dedi ki:

    evet çok korkuyorum bu salı

 27. sami dedi ki:

  ben gördüm

  1. ayşenur dedi ki:

   neyi gördün güneş tutulmasınımı.bari çıplak gözlemi baktın,zararı dokundumu.bizde bakmayalım bari çıplak gözle.

 28. Bera Aktaş dedi ki:

  Abi ödevim vardı güneş tutulması tarihleri diye çok karışık olmuş bir yukarıda 29 Nisan’da birde 22 Ekim’de diyor,altında ise türkiyede gözükücek tarihler 3,4 tane tarih toplamda ama onların söylediği ise 2 anlamadım?

  1. meryem dedi ki:

   gerçek olsa yaaaaaa

 29. sude dedi ki:

  bilgi güzel ama benim ödevime lazım olmadı :(

 30. nazlı dedi ki:

  işime yaradı teşekürler

 31. hilal dedi ki:

  Bende görmek isterdim hiç görmedim

  1. elif dedi ki:

   bende hiç görmedim ve cok isterim ay tutulmasını ve güneş tutulmasını cok cok cok isterim keşke bunlar yaşansaydı keşke böye olsaydı ve türkiye tarafından gözlene bilseydi.

 32. berkay dedi ki:

  güneş tutulması ne ne zaman söleyin

  1. hilal dedi ki:

   Aynen benim istediğim soru bu güneş tutulması ne zaman olur ama burda cevabı galiba yok

 33. eylem dedi ki:

  arkadaşlar güneş tutulması 07 12 2014 te başılyacak

 34. ELİF dedi ki:

  harika bişey

 35. ennur dedi ki:

  ben güneş ve ay tutulması gördüm 2013 yılında

 36. Delal havin dedi ki:

  Yani unutmazsam izlerim .Daha önce hiç izlemedim ama izlemek çok isterim

  1. ------ dedi ki:

   SİZ DAHA ÇOK BEKLERSİNİZ GERÇEKLEŞMEYECEK GÜNEŞ TUTULMASINI

 37. emine dedi ki:

  bu gün güneş tutulması varmış
  of gene kaçırdım

 38. gamze dedi ki:

  22ekimde gerçekleşcekmiş

  1. beste dedi ki:

   22 ekimde burdurda güneş tutulcakmış

 39. gamze dedi ki:

  görmek isterdim arkadaşlar,

  1. rümeysa dedi ki:

   benim doğum günümün ayında oluyor muş,:)

   1. rümeysa dedi ki:

    valla hiç güneş tutulması görmedim

 40. gamze dedi ki:

  hiç güneş tutulması görmedim

  1. betül dedi ki:

   Bende görmedim bunlarda çok geç bunlarıda göremem

 41. hira dedi ki:

  birkere 29 nisan ay tutulması oldu

  1. eda dedi ki:

   BİLİRİZ TABİ TABİ BELLİ OLUYOR

 42. beyza dedi ki:

  off ben ay tutulması gördüm güneş tutulması görmedim çok istiyorum ama bidahaki sefere kısmetse!

 43. yusuf dedi ki:

  inşallah güneş veya ay tutulması olmaz allahım senkoru yarabbi güneştutulmasını istemeyenler allah razı olsun isteyenler allah belanızı versin

 44. ceren dedi ki:

  Tam tarihi yokmu çok lazım lütfen ölüm kalım meselesi bi sevap işleyim bu arkadaşınız için ne olur bu benim hayatıma bağlı cevap verenlere:; şimdiden helal olsun allah için ne olur

  1. furkan cıftcı dedi ki:

   gunes tutulması burda oldu ben gordum

 45. tahsin dedi ki:

  abi böyle bişe olmaz güneş tutulmasını izleyemeyeceğiz ay tutulmasıda tam olmayacak

  1. müge dedi ki:

   aynen, arkadaşlar ay tutulması saat kaçta bilen varmı varsa söyleyebilirmi lütfen

   1. leyla dedi ki:

    yukarıyı okuması zormu geldi

 46. nezir dedi ki:

  nasıl bişey acaba

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları anneler günü mesajları