Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ocak 2018

18 Mart Çanakkale Zaferi İle İlgili Kısa Yazı

Bu yazımızda 18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili kısa yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mart ayı, hem Birinci Dünya Savaşı’nda hem de Milli Mücadele’de önemli bir aydır. Birinci Dünya savaşı 1914 – 1918 yılları arasında sürmüştür. Osmanlı Devleti, bir Alman kurnazlığı savaşa dahil edilmiştir. İttifak Devletleri safında savaşmıştır.

Osmanlı Devleti’nin geniş coğrafyası üzerinde birçok cephe açılmıştır. Bunlardan en önemlilerinden biri de Çanakkale Cephesi’dir. Boğazlar üzerine kurulmuştur. İstanbul’u yani başkenti de korumaktadır.

Çanakkale, başlı başına bir savaştır. Bu nedenle Çanakkale Savaşı olarak bilinir. 19 Şubat 1915 yılında denizler üzerinde başlamıştır. Çok çetin bir savaş olmuştur. Kara üzerinde de sürmüştür. Yaklaşık bir yıl kadar devam etmiştir. Osmanlı birlikleri, İtilaf Devletleri’nin en güçlü donanmalarına ve kara gücüne karşı koymuştur.

18 Mart 1915 Çanakkale Savaşı’nın deniz zaferidir. Denizde kazanılan bir zaferle, karada devam eden savaş da kazanılmıştır. 18 Mart, “Çanakkale Geçilmez!” diye destanın yazıldığı ve şehit kanlarının vatan toprağı ile beraber denize karıştığı bir tarihtir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  canımız onlara feda yaşasın
  çanakkale zaferi

 2. recep dedi ki:

  Asla unutmayın;
  18 Mart Çanakkale zaferi tartışmasız bir Osmanlı destanıdır! Kürt Türk herkes savaşmış, ülkemizin kıymetini bilelim.

 3. Emine dedi ki:

  Çok teşekkürler.Ödevime çok yardımcı oldu.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları