Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2019

“16. Yüzyıl Türk Denizciliği” Konulu Bilgilendirici Bir Metin Araştırma Yazısı

Aşağıda “16. Yüzyıl Türk Denizciliği” konulu bilgilendirici bir metin araştırma yazısı kısaca olarak ele alacağız.

Türk denizcilik tarihinin en önemli asırlarından biri olarak 16. yüzyıl bilinmektedir. 16. yüzyılda yaşanan gelişmeler Osmanlı Devleti’nin fetih hareketleri ve denizcilik alanında yapılan yatırımlar denizciliğin gelişmesinde etkili olmuştur.

Osmanlı Devleti’nin İpek Yolu’nun ardından Baharat Yolu’nu da hakimiyeti altına alması deniz yolları üzerindeki ticaret yollarının da Türk hakimiyetine geçmesi denizcilik faaliyetinin gelişmesinde etkili olmuştur.

15. yüzyılın sonlarına doğru kaptan-paşa ve amirallik gibi makamların oluşması, denizciliğin kurumsallaşması açısından önemli bir gelişim olmuştur. Yeni gemilerin yapılması, gemi modernizasyonun yapılması donanmaların yenilenmesi denizcilik alanında Türklerin üstün olmasını sağlamıştır.

Dönemin en önemli bilim insanlarından biri olarak Piri Reis, denizcilik alanında çığır açmıştır. Piri Reis, küçük yaşlarda denizciliğe başlamıştır. Bununla beraber denizcilik alanında haritalar çizmeye başlamıştır. Ceylan derisi üzerine çizdiği haritada Amerika kıtasını da çizmiştir.

Keşiflerin ve fetihlerin yapılmasıyla 16. yüzyıl dünyasının en üstün denizcilik faaliyetlerinin yapılmasında etkili olmuştur. Türklerin Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında denizlere hakim olarak donanmalar kurması ve iki yüz yıl içinde gemi teknolojisini geliştirmeleri ve en iyi denizcilerin yetişmesi 16. yüzyılın süper gücünün oluşmasında etkili olmuştur.

Denizcilik faaliyetleri günümüzde de devam etmektedir. Bunda 16. yüzyılda yapılan faaliyetler ve atılan temeller denizcilik için çok önemli bir durum oluşturmuştur.

“16. Yüzyıl Türk Denizciliği” Konulu Bilgilendirici Bir Metin Araştırma Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Kekkw dedi ki:

    gereğinden fazla işime yaradı tam istediğim gibi sağ olun süpersiniz.

Yorum Yaz