12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Kompozisyon

12 Mart İstiklal Marşının kabulü kompozisyon, 12 Mart İstiklal Marşının kabulü ile ilgili kompozisyon örneği uzun kısa

Ulusların ve ülkelerin kahramanlıklarını, egemenliklerini ve özgürlüklerini ifade eden şey ulusal marşlarıdır. Bizim İstiklal Marşımız ise 12 Mart 1921 tarihinde onaylanmış ve Mehmet Akit Ersoy tarafından kaleme alınmıştır. Devletimizin özgürlük için yaptığı mücadeleleri ve çabaları efsanevi bir şekilde anlatan bir eserdir.

İstiklal Marşı’nın yazılma öyküsü ise ordunun kurulma zamanlarında başlar. Bu marş askerlerimize hırs ve cesaret aşılamak için kaleme alınmıştır. Bu yıllarda Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan yarışmayla ulusal marş aranmaya başlanmıştır. O dönemde verilecek ödül için bir çok kişi bu yarışmaya dahil olmuştur hatta başvuran kişi sayısı 724 olmuştur.

Başvuran adayların şiirleri arasında 6 tanesi ön elemeyi geçmiştir ancak çok sevilmemiştir. Yarışma sonucunda verilen ödül sebebiyle katılmak istemeyen ve o yıllarda Burdur milletvekilliği yapan Mehmet Akif Ersoy bakanın isteğini kıramayıp ödülü almamak şartıyla yarışmaya dahil olmuştur.

Başlangıçta seçilen 6 şiir ve Ersoy’un şiiri ordunun komutanlarına yollanır ve sıralama yapmaları rica edilir. Komutanların hepsinin yaptığı listede birinci sırada hep Mehmet Akif Ersoy vardır.

12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de yapılan seçim sonucunda İstiklal Marşı onaylanır. Sıra marşın bestelenmesine gelmiştir. Bunun için tekrar bir yarışma yapılır. 1924 senesinde Ali Rıfat ÇAĞATAY’ın yazdığı beste beğenilir. Ancak 1930 senesinde Cumhurbaşkanlığı Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör yeni bir beste yapar ve günümüzde kullanılan da bu bestedir.

50 Yorum Yapılmış “12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Kompozisyon

  1. offff bıktım şu ödevlerden bir bitmiyor ama genede sınav için işime yaradı Teşekkürler.

  2. Bence güzel ama biraz daha ruhunu katarak ve milletin. İstiklal Marşına olan tepkisinden. Bahsetmeli

  3. bu nasıl bir kompozisyon ya aynısını çıktısını aldım yarışmaya verdim türkiye sonuncusu oldum bu ne yaw arkadaş ya bu ne yaww.!!!!!!!!??=?!!!

    1. Egoist misiniz acaba ? LANET OLSUN BU EGOİSTLİK LANET OLSUN AMINIZI SİKİM SİZİN BEN AMINIZA KOYAM AMDAN GÖTTEN BACAKLI OROSPU EVLADI SENİ. BEBETOM DİYEN AĞZINISİKİM SENİN BEN. EGOİST OROSPU ÇOCU.

Bir Cevap Yazın

Top